Sobota 11. července 2020svátek má Olga 15 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Hotová a neotevřená část D8 bude mít brzy povolení

Demonstranti zablokovali úsek silnice E55, požadují dostavbu dálnice D8. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstranti zablokovali úsek silnice E55, požadují dostavbu dálnice D8. | foto: ČTK

LITOMĚŘICE Už hotový a zatím neotevřený úsek dálnice D8 z Lovosic k obci Bílinka by měl dostat v příštích týdnech nové stavební povolení, které by na přelomu dubna a května nabylo právní moci.

České televizi to řekli účastníci dnešního projednávání ve Vchynicích. Místní se ale obávají dalších zdržení, která by mohla způsobit intervence ekologických aktivistů, a hovoří až o půlročním horizontu.

Nový úsek dálnice o délce 3,7 kilometru je hotový už od prosince, otevření ale zhatily rozpory ve stavební dokumentaci. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) totiž mělo v případě mostu u obce Vchynice povolení na úplně jinou konstrukci, než jaká nakonec vznikla.

ČTĚTE VÍCE:

Povolená byla jedna konstrukce pro všechny pruhy, místo toho vznikla samostatná a oddělená konstrukce pro každý pár pruhů. Stavba je celkově jinak zkonstruovaná, na délku je složená z více dílů a neodpovídají ani rozměry - most je o 30 centimetrů delší a o 60 centimetrů užší. A zodpovědní si teď lámou hlavu, co s tím.

"Ze strany ŘSD je tato část dálnice po technické stránce připravena ke zprovoznění," uvedla mluvčí ředitelství Nina Ledvinová, termín otevření ale komentovat zatím nechtěla. Vyjadřovat se zatím nechtěli ani zástupci ministerstva dopravy.

"Na tom jednání dospěli (lidé z ministerstva) k závěru, že to lze povolit, od všech účastníků dostali kladná stanoviska. Přesný termín ale nikdo zatím neřekl," řekl vedoucí stavebního úřadu v Lovosicích Petr Soldon. Ten v minulosti několikrát odhadoval termín nového otevření na konec dubna. "Tak to pořád zatím vypadá, kdyby se vydalo (stavební povolení) na přelomu března a dubna, za měsíc by mohlo nabýt právní moci," řekl dnes.

Stavba unikátního mostu přes oparenské údolí na posledním úseku dálnice D8.

Stavba unikátního mostu přes oparenské údolí na posledním úseku dálnice D8.

To ale mohou ovlivnit ekologičtí aktivisté, kteří mohou otevření zdržet podáním rozkladu na ministerstvo. "Vždycky když byl nějaký termín, přidávaly se tři měsíce až půl roku. Pokud bude nějaký zásah ekologických organizací, může se to prodloužit," řekla dnes starostka Vchynic Jana Chládková. Nejaktivnější bojovník proti dostavbě D8, sdružení Děti Země, se k tomu sice nechystá, ale případným stěžovatelům dává dobré šance.

"Žádné námitky jsme nepodávali, není tam z hlediska životního prostředí co řešit, ale nevím, jak se vypořádají s tím, že soud zneplatnil územní rozhodnutí," řekl předseda Dětí Země Miroslav Patrik. "Buď to ministerstvo bude ignorovat nebo počká tak pět měsíců na stanovisko Nejvyššího správního soudu," dodal.

"Prokletá" D8

  • Teplická dálnice D8 má spojit Prahu s půlmilionovou podkrušnohorskou aglomerací a dál se severem Německa.

  • Administrativní průtahy i soudní spory zpozdily termín jejího dokončení několikrát.

  • Část úseku přes České středohoří dlouhá 16,4 kilometru se začala stavět v roce 2007, úředníci ale zatím nenašli způsob, jak vyřešit stavební dokumentaci tak, aby byla nenapadnutelná.

  • Stavební náklady se odhadují na 12 až 15 miliard korun.

Zprovoznění úseku okolo Vchynic k Bílince by mohlo vyřešit dost dopravních problémů. Obě objízdné trasy přes Ústí nad Labem a Teplice vycházejí z Lovosic, což vede k častým dopravním kolapsům. Po první trase jezdí 10.000 aut denně, po druhé 8500. Nový úsek vyvede část dopravy směrem na Teplice a umožní mnohem méně komplikovaný nájezd na objížďku.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Vietnamská večerka. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Vietnamská večerka. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Vietnamská večerka. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Advantage Consulting, s.r.o.
IT SUPPORT ENGINEER

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 45 000 Kč