Neděle 24. ledna 2021svátek má Milena 2 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Hranaté tramvaje v Praze dojezdily. „Kachny“ vozily cestující 27 let

Rok 2013 - Tatra KT8D5 ("Kachna") vyrazila na svou poslední jízdu před... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rok 2013 - Tatra KT8D5 ("Kachna") vyrazila na svou poslední jízdu před... | foto: MAFRA - František Vlček

PRAHA Pražský dopravní podnik ukončí provoz "hranatých" tramvají typu KT8D5. Ty v pražských ulicích jezdily 27 let, poprvé se s ní cestující setkali v roce 1986 a dodávány byly do Prahy až do roku 1990.

Poslední vůz vyjede na speciální linku číslo 15 v úterý na trase Lehovec - Florenc, uvedl mluvčí dopravního podniku Petr Vorlíček.

Tramvaje typu KT8D5 byly tříčlánkové, to znamená, že nejde o dva za sebou spřažené vozy. Byly obousměrné, měly tedy dveře po obou stranách a na každém konci kabinu pro řidiče.

Rok 2013 - Podívat a svézt se přišly desítky fanoušků, a dlouholetý řidič...

Podívat a svézt se přišly desítky fanoušků, a dlouholetý řidič Vladislav Borek, který s tímto modelem odjel do roku 2000 přes půl miliónu km, dostal její model.

Tramvaj byla osminápravová a všechny byly takzvaně hnací. Vozy byly dlouhé 30,3 metru a široké 2,4 metru. Maximální rychlost činila 65 kilometrů za hodinu a do tramvaje se vešlo 177 stojících cestujících a až 54 sedících.

V 90. letech byl vyroben inovovaný model KT8D5N, který měl nízkopodlažní střední článek. Od roku 2002 vozy procházely přestavbou. Poslední dva vozy na lince číslo 15 vyjedou dnes ze zastávky Lehovec ve 12:54 a 13:26.

,

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...