Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Hrdinové letecké nehody Boeingu 737? Kovboj, hasič a ledově klidná pilotka, která začínala u námořnictva

Pilotka Tammie Jo Shults, která přistála s poškozeným letadlem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pilotka Tammie Jo Shults, která přistála s poškozeným letadlem. | foto: Reuters

FILADELFIE Letecká nehoda v USA, při které zemřela žena, má hned několik hrdinů. Kromě pohotové pilotky, která začínala v americkém námořnictvu, projevili velkou odvahu také hasič a muž v kovbojském klobouku. Oba se snažili zachránit ženu, kterou podtlak vytáhl do půli těla ven z letadla. Díky nim z Boeingu nevypadla, následkům zranění ale později podlehla.

Poslední letecká nehoda, při které zemřel člověk v osobní linkové dopravě, se stala v USA v roce 2009. Po devíti letech přišla další, tentokrát na trase z New Yorku do Dallasu. Příčinou byla porucha motoru Boeingu 737. Dalších 8000 letadel přitom létá se stejným typem motoru.

Dva hrdinové riskovali život, aby zachránili ženu, která málem vypadla z rozbitého okna Boeingu 737. Při nehodě se odtrhla část krytu levého motoru a rozbila okno. Vzniklá díra nasála jednu z cestujících, kterou se povedlo dvěma mužům dostat zpátky do letadla. Žena bohužel svým zraněním později v nemocnici podlehla.

Fotka cestujícího Martyho Martineze přímo z paluby letadla.

Fotka cestujícího Martyho Martineze přímo z paluby letadla.

Někteří cestující se snažili díru ucpat oblečením a dalšími věcmi. Nic ale nepomáhalo, všechny předměty podtlak vysál ven. Matka dvou dětí, Jennifer Riordanová, tak visela několik minut z rozbitého okna.

Hrdina v kovbojském klobouku a hasič

Největší odvahu na palubě projevili dva muži z Texasu - farmář v kovbojském klobouku Tim McGinty a hasič Andrew Needum. „Když jsme viděli, že je okno rozbité a žena z něj visí ven, tak jsme se ji hned snažili vytáhnout zpět. Nebyla dostatečně silná, skočil k nám hasič a pomohl ženu dostat zpátky dovnitř,“ popsal televizi NBC Tim McGinty.

„Někteří hrdinové nosí plášť, ten můj nosí kovbojský klobouk,“ řekla pro USA Today manželka Tima McGintyho.

Experti zkoumají poškozený motor Boeingu 737

Experti zkoumají poškozený motor Boeingu 737

Nehoda se stala v úterý na palubě Boeingu 737 od společnosti Southwest Airlines. Letoun letěl z New Yorku do Dallasu. Letadlo nouzově přistálo ve Filadelfii. Díky ledově klidné pilotce nezahynuli další cestující a 143 cestujících s dalšími 5 členy posádky vystoupilo na mezinárodním letišti ve Filadelfii. Sedm lidí se při nehodě lehce zranilo.

Pilotka, která začínala u námořnictva

Šestapadesátiletá pilotka Tammie Jo Shultsová předvedla chladnou hlavu a s Boeingem bez problému přistála. I když na palubě nastala panika, tak se Shultsová dokázala vypořádat s poruchou motoru. „Dělali jsme pouze svoji práci,“ reagovala pilotka po přistání.

Pilotka Tammie Jo Shults, která přistála s poškozeným letadlem.

Pilotka Tammie Jo Shults, která přistála s poškozeným letadlem.

Tammie Jo Shultsová byla v 80. letech podle amerických médií jednou z prvních stíhacích pilotek amerického námořnictva. Létala na stíhačce F/A-18. Má za sebou 8 let aktivní služby v armádě a už jako malá toužila po tom, stát se pilotkou. Americké letectvo ji nepřijalo, sen si splnila právě až v námořnictvu. Na začátku 90. let pak začala pracovat ve společnosti Southwest Airlines.

Se stejným motorem létá 8000 Boeingů

Letecké společnosti začaly po nehodě provádět inspekci motorů letadel Boeing 737. Právě poškození motoru totiž bylo příčinou vážné nehody. Americký Úřad pro civilní letectví ve středu uvedl, že si objednal inspekci asi 220 tryskových motorů. Francouzští vyšetřovatelé oznámili, že do USA vyšlou svůj tým. 

Části z poškozeného letadla.

Části z poškozeného letadla.

Na celém světě je v letadlech Boeing 737 více než 8000 motorů stejného typu. Všechny nejnovější stroje by měly být vybavené tímto motorem. Asi 20 až 30 procent motorů přitom vlastní například aerolinky Korean Air. 

Patrik Kozlík

Autor

Patrik Kozlíkpatrik.kozlik@lidovky.czČlánky

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život
Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život

Ročně se v Česku narodí až 200 dětí s ortopedickou vadou nazývanou golfová noha. Jedná se o vrozenou vadu, kterou lékaři většinou odhalí už v...