Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 12 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Aerolinky přijdou o stamiliardy dolarů. Takový propad jsme ještě nezažili, scénáře jsou katastrofické, říká IATA

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: CC0 1.0: Rakoon; Wikimedia

ŽENEVA Aerolinky letos kvůli koronaviru patrně přijdou o více než polovinu příjmů - celkem by na tržbách měly ztratit 314 miliard dolarů (7,7 bilionu korun). Svůj nový odhad ztrát leteckých společností v úterý zveřejnila mezinárodní asociace pro leteckou dopravu (IATA) a zvýšila jej oproti předchozímu údaji z 24. března o 25 procent.

Ještě v březnu IATA počítala, že masivní omezení leteckého provozu potrvá tři měsíce, a odhadovalo, že aerolinky tak přijdou o 252 miliard dolarů, což představuje meziroční ztrátu ve výši 44 procent. Nyní už kvůli hospodářskému útlumu a přetrvávajícím omezením očekává, že příjmy z přepravy pasažérů ve srovnání s loňským rokem klesnou o 55 procent.

„Takový propad jsme v letectví ještě nezažili. Ty scénáře jsou katastrofické,“ okomentoval vyhlídky ředitel IATA Alexandre de Juniac. 

Pandemie téměř zastavila leteckou dopravu, mnozí dopravci museli ponechat svá letadla na zemi a netuší, jak dlouho tento stav potrvá. IATA naléhá na vlády, aby aerolinkám rychle poskytly likviditu, a pomohly jim přežít krizi. „Letecký průmysl brzy vyčerpá veškerou hotovost, na jakékoli podpoře závisí jejich život,“ říká Juniac. 

Sdružení, jehož členem je podle jeho internetových stránek 290 leteckých společností včetně Českých aerolinií, varovalo, že mnoho z nich během několika týdnů zmizí, pokud nedostanou pomoc. V ohrožení je na 25 milionů pracovních míst v letectví a v přidružených oborech.

Česká ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v úterý Hospodářským novinám řekla, že stát by měl ČSA koupit. O vstupu do leteckých společností uvažují i jiné státy.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?
Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?

Kolem dudlíků se točí spousta otázek. Kdy ho začít používat? Kdy naopak odebrat? Ale často zapomínáme na tu nejdůležitější: jaký dudlík máme pořídit?