10. listopadu 2012 10:14 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Iberia bojuje o přežití, propustí čtvrtinu zaměstnanců. Ti se bouří

Španělské aerolinky Iberia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Španělské aerolinky Iberia | foto: Reuters

MADRID Španělská letecká společnost Iberia hodlá v rámci restrukturalizace zrušit 4500 pracovních míst, což odpovídá téměř čtvrtině její celkové pracovní síly. Podle majitel podniku – firmy International Airlines Group – nyní Iberia "bojuje o přežití".

Iberia hodlá snížit svou přepravní kapacitu o 15 procent a zbavit se 25 letadel. Zaměstnanci Iberie se už se postavili proti restrukturalizačnímu plánu a jsou připraveni stávkovat. Plán podle odborů zahrnuje rovněž snížení mezd o 25 až 35 procent.

Španělská nezaměstnanost

Plány na snižování počtu pracovníků v Iberii jsou další špatnou zprávou pro španělskou vládu. Ta se nyní potýká s hospodářskou recesí a stoupající mírou nezaměstnanosti, která se ve třetím čtvrtletí vyšplhala až na rekordních 25 procent.

"(Plán IAG) odsuzuje tuto španělskou leteckou společnost k smrti," prohlásil mluvčí odborového svazu pilotů Sepla. Piloti Iberie již v letošním roce kvůli obavám z propouštění uskutečnili sérii stávek.

IAG, která vlastní i britskou leteckou společnost British Airways, dnes rovněž uvedla, že v prvních třech čtvrtletích letošního roku vykázala ztrátu 39 milionů eur (990 milionů Kč) po zisku 338 milionů eur před rokem.

Samotná Iberia v období od ledna do září prodělala na provozní úrovni 262 milionů eur, napsaly agentury AP a DPA.

Generální ředitel španělských aerolinek Rafael Sanchez-Lozano uvedl, že firma je ztrátová na všech svých trzích. "Iberia se musí zmodernizovat a přizpůsobit novým konkurenčním podmínkám, protože její náklady jsou výrazně vyšší než náklady konkurence ve Španělsku a Latinské Americe," dodal.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz