13. dubna 2012 12:09 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Ve Španělsku stávkují piloti. Hájí svá pracovní místa

Piloti španělské letecké společnosti Iberia stávkují. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Piloti španělské letecké společnosti Iberia stávkují. | foto: ČTK

MADRID Španělská letecká společnost Iberia v pátek kvůli stávce pilotů zruší 121 z 333 plánovaných letů. Tato stávka je další ze série plánovaných protestů proti vzniku nízkonákladové letecké společnosti Iberia Express.

Lety do České republiky však stávka neovlivní. Informaci přinesla agentura DPA s odvoláním na internetové stránky aerolinek. 

Stávka každé pondělí a pátek
Odborový svaz pilotů Sepla se obává, že vznik Iberia Express povede k rušení pracovních míst. V rámci nové vlny protestů budou piloti stávkovat každé pondělí a pátek až do 20. července. Celkem mají stávky trvat 30 dnů.

ČTĚTE TAKÉ

Zrušené jsou lety převážně na domácích trasách, ale také po Evropě a několik letů do USA a Latinské Ameriky. V pondělí má být podle internetových stránek zrušeno dalších 153 letů, lety do Prahy mezi nimi údajně nejsou.

Iberia Express se možná transformuje do British Airways
Nová nízkonákladová letecká společnost Iberia Express vznikla 25. března. Piloti to považují za porušení kolektivní smlouvy a obávají se, že Iberia se transformuje do nízkonákladové společnosti British Airways, se kterou se před rokem sloučila.

Vedení aerolinek považuje stávku za nelegální a napadlo ji u soudu. Aerolinkám by měl každý den stávky způsobit ztráty kolem tří milionů eur (74,7 milionu Kč).

Lidovky.cz, ČTK