10. května 2014 18:03 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Ministerstvo dopravy chce výrazně snížit platy manažerům železnice

České dráhy koupili sedm souprav za 100 milionů eur. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České dráhy koupili sedm souprav za 100 milionů eur. | foto: MAFRA: Dan Materna

PRAHA Manažerům Českých drah a Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) mají klesnout mzdy. Výrazně nižší platy než dosud jim navrhuje ministerstvo dopravy, které chce omezit i jejich bonusy a chce zrušit takzvané konkurenční doložky. Uvedl to v sobotu server iDnes.cz.

"Manažerům jsme dali nové návrhy smluv a je na nich, zda na ně přistoupí," řekl serveru iDnes.cz náměstek ministra dopravy Milan Feranec, podle kterého jde o zreálnění platů a srovnání s jinou úrovní, která je u takových firem srovnatelná.

Dráhy přestanou vyplácet i takzvané zlaté padáky v podobě odstupného a podle Ferance se očekává velké snížení platů i na postech náměstků, u kterých se platy pohybovaly mezi 300.000 až 400.000 korunami.

Ředitel ČD má plat 300 tisíc korun měsíčně

Nynější generální ředitel ČD Daniel Kurucz má mít podle informací webu základní plat 300.000 Kč, dřívější smlouvy přitom umožňovaly šéfovi drah plat až milion měsíčně. Feranec nechtěl výši mzdy ředitele drah specifikovat, protože ji ještě neschválila dozorčí rada. Podle náměstka se v návrhu ale počítá při splnění řady ukazatelů i s ročním bonusem ve výši 60 procent základního platu.

Ředitel SŽDC Jiří Kolář dosud bral 350.000 korun měsíčně a s bonusy za plnění si může přijít na dvojnásobek. Nyní se mu má podle návrhu ministerstva plat snížit a k němu dostane maximálně 50 procent, pokud splní všechny ukazatele, uvedl iDnes.cz.

Kolář nechtěl návrh komentovat, protože ho prý dosud neobdržel. Kurucz je prý smířen s tím, že jako generální ředitel bude mít nižší mzdu, než měl dosud jako náměstek.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz