23. října 2018 19:24 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Investor z Bořislavky jedná o řešení nehody v metru. Stavba je prý pojištěná

Průsak vody do metra ve stanici Bořislavka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Průsak vody do metra ve stanici Bořislavka. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Firma KKCG Real Estate a společnost Zakládání staveb, která pro ni nad stanicí metra Bořislavka zajišťuje práce na stavbě administrativního centra, jednají o napravení nedělního poškození tubusu metra.

Stavební vrták omylem zasáhl tunel a způsobil průsak spodní vody, kvůli němuž metro na části trasy A zhruba dvě a půl hodiny nejelo. Podle mluvčí centra Bořislavka Dity Vašíčkové je stavba pro podobné případy pojištěná a harmonogram stavby nehoda nenaruší.

Vrták v neděli dopoledne pronikl betonovou stěnou tunelu metra a způsobil průsak spodní vody, kvůli kterému metro nejezdilo mezi stanicemi Náměstí Míru a Petřiny. Pochybení vzniklo na straně společnosti Zakládání staveb, která stavbu pro investora zajišťuje. Nyní firma jedná o nápravě nehody.

Řidiči musí stanicí projíždět pomaleji

Mluvčí DPP Aneta Řehková v pondělí sdělila, že prosakující spodní voda je dočasně svedena po stěně tunelu a řidiči do kompletní opravy projíždějí stanicí sníženou rychlostí. Stavebník je v kontaktu s firmou Metroprojekt, která tunel metra projektovala, ohledně rozsahu a dalších parametrů nutných oprav.

Administrativní centrum Bořislavka bude stát nad stejnojmennou stanicí metra u Evropské třídy. Dlouho plánovaná stavba začala letos v dubnu a podle dřívějších informací by měla být hotova do konce roku 2022. Ve čtyřech prosklených budovách vzniknou kanceláře a obchody. V minulosti rozsah výstavby kritizovali místní obyvatelé.

Investorem stavby je firma KKCG Real Estate, která má ve skupině KKCG na starosti komerční a rezidenční development a facility management, tedy výstavbu, rozvoj i správu budov. V Praze loni dokončila projekt 50 nízkoenergetických domů v Šáreckém údolí a pracuje na dalším rezidenčním projektu Pomezí v Praze 5. Skupina KKCG působí také v energetice, loteriích či turistice. Spravuje společnosti s celkovou účetní hodnotou asi 5,2 miliardy eur (přes 134 miliard korun).

ČTK

Najdete na Lidovky.cz