15. února 2012 13:03, aktualizováno  14:54 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Írán: Vývoz ropy do EU jsme nezastavili

Lodě v Perském zálivu- ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lodě v Perském zálivu- ilustrační foto | foto: ČTK

TEHERÁN Íránská média informovala, že Teherán zastavil vývoz ropy do šesti zemí EU, ale íránské ministerstvo ropného průmyslu to vzápětí popřelo. Mohlo by se to ale podle úřadu stát v budoucnu.

Podle íránské televize se má opatření týkat Francie, Španělska, Itálie, Řecka, Portugalska a Nizozemska. Írán dnes také oznámil, že začal vkládat palivo vlastní výroby do výzkumného reaktoru v Teheránu.

Zastavením vývozu ropy do některých unijních zemí Teherán nedávno pohrozil, když západní země přijaly nové sankce proti Íránu kvůli jeho pokračujícímu jadernému programu. Všech 27 zemí EU již v lednu rozhodlo o embargu na íránskou ropu, ale s platností až od 1. července. Írán by zastavením vývozu podle analytiků chtěl dát najevo, že EU sankcemi poškozuje hlavně sebe.

ČTĚTE TAKÉ:

Západ tvrdí, že Íránci usilují o jaderné zbraně. Teherán to popírá a tvrdí, že mu jde jen o jadernou energetiku. Krátce po zprávách o zastavení vývozu ropy do šestice zemí EU stoupla na světových trzích cena této suroviny o dva dolary na 119,35 dolaru za barel.

"Popíráme tyto zprávy (o zastavení ropného vývozu do EU). Pokud takové rozhodnutí padne, bude oznámeno íránským vedením," citovala agentura Reuters mluvčího ministerstva pro ropný průmysl.

Írán dále sdělil, že začal vkládat jaderné palivo vlastní výroby do výzkumného reaktoru v Teheránu. Íránci k tomuto účelu sami obohacují uran na 20 procent, sdělila dnes místní média. Podle agentury Reuters, odvolávající se na místní zdroje, palivo do reaktoru vložil osobně prezident Mahmúd Ahmadínežád.

Íránci na dnešek avizovali ohlášení nových aktivit ve svém jaderném programu. Kromě jiného měl být oficiálně otevřen podzemní provoz ve Fordouském středisku u Komu. Právě tam loni Íránci přemístili produkci obohacování uranu na 20 procent. Potřebují ho pro teheránský výzkumný reaktor, pro nějž dosud palivo nakupovali v cizině.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!