Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 15 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Italové obesílají nájemníky na hlavním nádraží: Vykliďte obchody, hrozí vám pokuta

Obchody ve vestibulu hlavního nádraží v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obchody ve vestibulu hlavního nádraží v Praze. | foto:  Petr Kozlík, MAFRA

PRAHA Bývalý „domácí“ na pražském hlavním nádraží vyzval firmy, které tam provozují obchody či jiné služby, aby okamžitě vyklidily prostory. Firma Grandi Stazioni tak učinila navzdory tomu, že jí v neděli vypršela nájemní smlouva.

Největšího nádraží v zemi se ujal jeho majitel, Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), a zhruba pěti desítkám firem při jednáních přislíbil stejné podmínky, jaké měly v kontraktech se společností Grandi Stazioni.

Italská firma se však s koncem smluvního vztahu - předpokládala jeho prodloužení o třicet let - zjevně nehodlá smířit. Začala tedy obesílat své bývalé nájemníky, kteří ji v minulosti platili za to, že můžou působit na této lukrativní adrese. Jde o kavárny, knihkupectví či trafiky.

„Minimálně v jednom případě to mám i písemně. Firma Tchibo se nás ptá, co se děje. Že jim Grandi Stazioni hrozí jakýmisi pokutami, když okamžitě nevyklidí krám. Dá se říct, že se snaží znejistit své bývalé partnery,“ řekl pro Lidovky.cz Tomáš Drmola, náměstek generálního ředitele SŽDC, který má v gesci oblast majetku. Zároveň tvrdí, že se firmy - které se nově stanou podnájemníky SŽDC – nemají čeho obávat.

Hlavní nádraží - Fantova kavárna.
Obchody ve vestibulu hlavního nádraží v Praze.

Výzvu k vyklizení prostor potvrdila serveru Lidovky.cz i společnost JLV, která na pražském hlavním nádraží provozuje obchod značky Pont.

„Ano, teď to řešíme s právníky,“ řekl šéf JLV Bohumír Bárta. Společnost Grandi Stazioni zatím na dotaz nereagovala.

KDO JSOU GS

  • Grandi Stazioni Česká republika, s.r.o. byla ovládaná z 61 procent společností Grandi Stazioni S.p.A.
  • Tu letos v létě skupina Ferrovie dello Stato Italiane (italské státní dráhy) prodala fondům Antin a ICAMAP a investorské skupině Borletti Group.
  • Dalším společníkem společnosti je Evropská banka pro obnovu a rozvoj s obchodním podílem ve výši 39 procent.

Její zástupci se odmítli zúčastnit oficiálního předání budovy do rukou správců železnice. Absence na tomto oficiálním aktu však na věci nic nemění. Italové, kteří opravili komerční část nádraží a odbavovací halu, oficiálně skončili 16. října.

SŽDC jim nenabídla prodloužení smlouvy ze dvou důvodů: nový provozovatel by údajně musel vzejít z výběrového řízení, kontrakt tedy není možné prodloužit automaticky. Podle správců železnice to neumožňuje zákon o veřejných zakázkách. Druhým důvodem je nesplnění smlouvy - firma Grandi Stazioni nestihla opravit historickou část objektu.

Firma bude podle dosavadních prohlášení požadovat 1,2 miliardy korun jako kompenzaci za rekonstrukci odbavovací haly a rovněž náhradu za ušlý zisk z dalších let provozu nádraží. Na předání budovy své zástupce neposlala.

„Společnost Grandi Stazioni již v sobotu odpověděla na dopis SŽDC, vyzývající ke schůzce v neděli v 16.00 na hlavním nádraží, že k takovému jednání vzhledem k trvaní smlouvy nevidíme žádné právní důvody,“ uvedl v neděli mediální zástupce italské firmy Martin Hamšík. Grandi Stazioni podle něho oznámí další postup v pondělí.

JAK ŠEL ČAS S GRANDI STAZIONI

  • Společnost Grandi Stazioni ČR uspěla ve výběrovém řízení na revitalizaci hlavního nádraží v Praze a v prosinci 2003 podepsala smlouvu.
  • Zavázala se zrekonstruovat současnou odbavovací halu i historickou budovu nádraží. Platila nájem a zároveň pronajímala obchodní prostory, což byl dosud hlavní zdroj příjmů. Loni vydělala v Česku 54 milionů korun při tržbách 144 milionů.
  • Podobně jako hlavní nádraží opravila také stanici v Mariánských Lázních.
  • První část modernizace v Praze skončila po čtyřech letech v roce 2010, o tři roky později pak uzavřela stavební práce u Fantovy kavárny.
  • Zbytek historické budovy měl být opravený už v roce 2013, ale došlo k prodloužení termínu o tři roky. Nově mělo být hotovo do 16. 10. 2016, což se ale nestalo.
  • Na začátku října dostala Grandi Stazioni dopis od majitele hlavního nádraží SŽDC vzvu k vyklizení dosud využívaných prostor.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!