Středa 20. ledna 2021svátek má Ilona 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Jak bude vypadat nové metro? Praha jednání odložila. Plivla nám do tváře, říká autor petice

Porovnání původního (vlevo) a aktuálního návrhu stanice Nemocnice Krč. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Porovnání původního (vlevo) a aktuálního návrhu stanice Nemocnice Krč. | foto: Koláž Lidovky.cz, vizualizace Metroprojekt

PRAHA Pražské zastupitelstvo oproti předchozímu plánu ve čtvrtek neprojedná petici proti navrhované podobě metra D. Rada města ji zařadila až do programu říjnového zasedání. Do té doby by ale mohlo být o dalších krocích v případu modré linky rozhodnuto.

Politické vedení města totiž mezitím může vyhlásit na všechny stanice výtvarnou soutěž, což se jeví jako nejpravděpodobnější scénář. Pro Prahu by to byla snazší varianta než architektonická soutěž, která by pravděpodobně znamenala kompletně nové řešení stanic. Tento záměr požaduje výše zmíněná petice.

V uplynulých dnech ji podepsaly téměř tři tisíce lidí. Zákonná lhůta na zařazení petice do programu zastupitelstva je 60 dní, což říjnový termín s ohledem na odevzdání petičních archů 6. září splňuje.

Podle jednoho z autorů petice Petra Kučery nebyl dokument zařazen do čtvrtečního jednání na popud primátorky Adriany Krnáčové (ANO) a zastupitelského klubu této strany.

„Jsme zklamaní, původní dohoda zněla jinak. ANO nejspíš neví, co chce. Je to podraz a znevážení lidí, co to podepsali. Veřejnosti tak bylo akorát plivnuto do tváře,“ řekl. Informaci potvrdil i náměstek pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD), který serveru Lidovky.cz napsal, že byl připravený věc projednat, jenže narazil na nesouhlas koaličního partnera z ANO.

Primátorka Krnáčová naopak rozhodnutí hájí se slovy, že Praha nic neposunula. „Na programu to ani nebylo. Nejdříve se potřebujeme s materiálem seznámit,“ odpověděla Krnáčová. Mluvčí magistrátu Vít Hofman přitom minulé úterý uvedl, že případ metro bude na programu již tento čtvrtek.

Původní podoba návrhu pro stanici Písnice.
Nová podoba stanice Nemocnice Krč z léta 2016.

Odložením projednávání petice o měsíc se nabízí otázka, zdali ji vedení Prahy nechtělo pouze obejít. Rada města totiž v nadcházejících týdnech projedná návrh o vyhlášení architektonické soutěže na dvě stanice (které nebudou vznikat v první fázi výstavby) a výtvarné soutěže na osm stanic metra.

V době, kdy aktivisté na zastupitelstvo v říjnu přijdou, tak již může být o dalších krocích v případu modré linky rozhodnuto. „Výtvarná soutěž není řešení. O ní se mluvilo už dávno předtím. Nejde o žádný ústupek petici,“ řekl Kučera.

Zástupci Metroprojektu v pondělí serveru Lidovky.cz sdělili, že vyhlášením architektonické soutěže by se celý projekt vrátil do roku 2011, tedy ještě před schválení územního rozhodnutí, a vše by se muselo připravit od bodu nula. „Je potřeba rozlišovat design, výtvarné řešení stanic a práci architekta, který se v první řadě zaměřuje převážně na funkčnost stavby, až poté na vzhled,“ pronesl generální ředitel Metroprojektu David Krása.

Architektonická soutěž by znamenala úplné přeplánování struktury stanic, jejich rozmístění a vyústění na povrch, v horším případě i novou trasu, zatímco výtvarná řeší pouze designovou podobu. Během ní mohou být měněny např. osvětlení, barevnost, volba materiálu, čemuž se architekti podle Krásy ani nebrání - spolupráci s výtvarníky jsou naopak nakloněni.

Kučera je však přesvědčený, že architektonická soutěž by se dala uskutečnit i v mezích původního územního rozhodnutí, aby nedošlo k posunu termínů a tím pádem i prodražení stavby. „Minimálně tři roky se budou vykupovat pozemky, to je dostatek času na uspořádání soutěže. Pochopitelně s jasnými mantinely, ať už je to územní rozhodnutí či finanční limity. Metroprojekt straší nejextrémnějším případem. Žádné soutěže nechce a jen couvá.“

Ani on nechce všechny návrhy nových stanic metra jen tak vyhodit do koše, aby na něj Pražané čekali dalších dvacet let. Nelíbí se mu však názory, že úpravou projektu by město přišlo o částku 440 milionů korun, která je na stavbu vyhrazena. „Jde o celkovou cenu za všechny fáze projektu. Architektonickou i technickou část. Jaké finance byly reálně investovány do dosud nakreslených stanic, nám nikdo neřekne,“ konstatuje Kučera.

Kriticky se vyjadřuje i k novým přepracovaným vizualizacím stanic, na nichž Metroprojekt více než rok spolupracoval s Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy (část návrhů v úterý zveřejnil web Lidovky.cz). „Ukazují, co tvrdíme celou dobu – bezradnost a že metro navrhují dodavatelé, nikoliv architekti.“

Vyhlášení architektonické soutěže není jediným bodem, proti němuž se petenti vyhrazují. Petice upozorňuje i na způsob zacházení se stávajícími stanicemi, jejich komerčními plochami a na princip fungování vnitřních norem dopravního podniku.

Proti původním vizualizacím plánovaného metra D se vymezili i studenti Fakulty architektury ČVUT. Ti v reakci na vznik petice zveřejnili své semestrální práce. Jejich návrhy si můžete prohlédnout ZDE.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...