15. června 2011 15:36 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Jak se bude létat za 40 let? Podívejte se

Trup Airbusu budoucnosti bude průhledný. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trup Airbusu budoucnosti bude průhledný. | foto: Airbus S.A.S

PAŘÍŽ Evropský výrobce letadel Airbus představil koncept nového stroje, jímž by se mělo létat za 40 let. Bude šetrný k prostředí a stoprocentně recyklovatelný. Jeho konstruktéři se inspirovali v přírodě.

O představení Airbusu budoucnosti před zahájením mezinárodního leteckého salonu v pařížském Le Bourget informovala americká televize CNN.

Let nabídne nádherný pohled na noční oblohu.

Trup letadla bude průhledný, takže pasažéři ve výšce deseti kilometrů budou moci pozorovat hvězdy kolem sebe.

Let nabídne nádherný pohled na noční oblohu.

Letadlo nazývané Concept Cabin bude ze samočisticích materiálů vyrobených z odolných rostlinných vláken, což zredukuje náklady na údržbu a také likvidaci.

Tělesné teplo pasažérů bude využito k vytvoření energie pro napájení přístrojů v letadle. Lidé budou usazeni na sedadlech, která se budou přizpůsobovat tvaru těla.

Tělesné teplo pasažérů bude využito k vytvoření energie pro napájení přístrojů v letadle.

Konstrukce trupu je napodobeninou struktury ptačí kosti, která má posílená místa tam, kde je toho zapotřebí. Membrána stěny bude průhledná, takže lidé uvnitř budou mít panoramatický výhled na oblohu.

Letadlo nazývané Concept Cabin bude ze samočisticích materiálů vyrobených z odolných rostlinných vláken.

"V roce 2050 budou pasažéři nerušeně cestovat a zároveň šetřit životní prostředí," řekl náměstek ředitele firmy Charles Champion.

V letadle nebude chybět ani interaktivní zóna, v níž bude možné zahrát si na trenažéru golf.

Paluba letadla se rozdělí na několik tematických celků. Vznikne něco jako odpočívárna, v níž se bude moci relaxovat s pomocí aromaterapie nebo akupresury, technická zóna a v centru pak zóna interaktivní, v níž bude možné zahrát si na trenažéru golf.

ČTK, Lidovky.cz