25. června 2009 11:02 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Jak se dostat na severní Moravu? Vlakem raději ne

Tunel, vlak | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tunel, vlak | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA České dráhy z důvodu povodní uzavřely hlavní železniční trať na severní Moravu. Cestující se tak nedostanou ani do Polska či na západní Slovensko. Všechny vlaky z Prahy či Brna končí ve stanici Hranice na Moravě. Dráhy také mimořádně nevyžadují rezervaci do Pendolín. Na severní Morově došlo u nočních vlaků k řadě zdržení a jízdám po odklonových trasách. Zpoždění dosáhla několik hodin, někdy vlaky nedojely vůbec.

Podle informací Českých drah uvázla v noci ve stanici Hranice na Moravě asi stovka cestujících. Personál stanice mimořádně sloužil celou noc a byl připraven poskytovat tekutiny, teplý čaj a další nezbytnou asistenci. V nočních hodinách se podařilo zajistit přepravu cestujících do Ostravy náhradními autobusy.

I nadále je přerušen provoz na 4 tratích, na hlavním železničním koridoru z Přerova do Ostravy a na 3 tratích regionálních.
Dráhy proto prostřednictvím svého mlučího Petra Šťáhlavského doporučily cestujícím, aby své cesty na Ostravsko a do postižené oblasti odložili o cca 24 hodin.

Kde získat informace?

Aktuální situaci mohou cestující sledovat na internetové adrese www.cd.cz/omezeniprovozu nebo na tel. lince 840 112 113. Cestujícím na severní Slovensko České dráhy doporučují využít vlaky přes Valašské Meziříčí, Vsetín a slovenský Púchov.

Cestující v ostatních částech republiky se mohou infornmovat na aktuální zdržení vlaků na internetových stránkách ČD www.cd.cz/poloha.


Cestující by měli na železnici nadále počítat s komplikacemi a náhradní dopravou.

Jak je zajištěna doprava do Ostravy?

- vlaky z Prahy do Ostravy a zpět (trasa Praha – Pardubice – Olomouc – Ostrava – Polsko/Slovensko) jezdí jen v úseku Praha – Hranice na Moravě

- rychlovlaky pendolino jezdí jen v úseku Praha – Hranice na Moravě, z důvodu mimořádně situace je v současné chvíli dočasně povolena přeprava bez rezervací, některá ranní pendolina byla odřeknuta

- vlaky z a do Brna (trasa Brno – Přerov – Ostrava) jezdí jen v úseku Brno – Hranice na Moravě;

- v úseku Hranice na Moravě – Polom je zajištěna náhradní autobusová doprava

- v úseku Polom – Ostrava – Bohumín je zajištěna náhradní vlaková doprava kyvadlově jezdícími osobními soupravami


Další uzavřené tratě

- Rožnov pod Radhoštěm – Valašské Meziříčí
- Valašské Meziříčí – Ostrava, zde byl obnoven provoz v úseku Veřovice – Frenštát pod Radhoštěm, ale v důsledku působení vody a propadnutí kanalizace ve Valašském Meziříčí došlo k pošokození tratě a přerušení provozu v úseku Hostašovice - Valašské Meziříčí, na tomto úseku by měla být zavedena náhradní doprava autobusy
- Hostašovice - Nový Jičín horní nádraží
- Suchdol nad Odrou – Nový Jičín město - na této trati není kvůli  zatopeným silnicím zajištěna ani náhradní autobusová doprava

Lidovky.cz