10. ledna 2010 17:51 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Jančura bojuje dál, kvůli dohodě krajů s drahami se obrátí na Brusel

Majitel Student Agency Radim Jančura | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Majitel Student Agency Radim Jančura | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

BRNO Majitel brněnského dopravce Student Agency Radim Jančura si hodlá v Bruselu u Evropské komise stěžovat na všechny kraje a celý systém regionální i dálkové vlakové dopravy.

ČTK to řekl majitel firmy Radim Jančura. Podnět hodlá poslat do konce února. Aby jej mohl zaslat, požádal všechny kraje o kopie smluv uzavřených mezi kraji, Českými drahami (ČD) a ministerstvem dopravy. Do čtvrtka mu zatím smlouvu včetně příloh poskytl pouze Plzeňský kraj.

"Podnět už máme připravený. K tomu, abychom jej podali, potřebujeme to nejdůležitější - a to jsou smlouvy, které byly podepsány 2. prosince mezi kraji a ministerstvem dopravy a ČD," uvedl Jančura.

"Jakmile dostaneme kopie smluv od všech 13 hejtmanů plus Praha a ministerstvo dopravy, v tu chvíli podáme velký podnět, který bude řešit celou železnici, regionální i dálkovou," dodal.

Stihnout by tak měl termín na konci února, který Jančura avizoval již loni na podzim. Původně zvažoval i podnět k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), ale nakonec se obrátí rovnou na Brusel. Podle Jančury totiž jde o věc národního a nadnárodního významu, kterou by ÚOHS stejně zřejmě přeposlal do Bruselu.

Protizákonné jednání?
Stížností brněnský dopravce reaguje na to, že většina krajů původně zvažovala vypsat výběrové řízení na provozovatele regionální vlakové dopravy, do kterého se chtěl Jančura se svou společností RegioJet přihlásit.

Nakonec všechny kraje podepsaly dlouhodobé smlouvy s Českými drahami a na zakázku kolem 150 miliard korun tendry buď vůbec nevypsaly, anebo vypsaly a pak jej zrušily. Podle Jančury je podobné jednání protizákonné a v rozporu s názorem evropského soudního dvora.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!