5. září 2013 16:47 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Jančura chce mluvit do výstavby a oprav silnic. Založil „Stínové ŘSD“

Radim Jančura. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radim Jančura. | foto: Lidové noviny

PRAHA Majitel Student Agency Radim Jančura založil „Stínové ŘSD“. Nadační fond má upozorňovat na nedostatky při přípravě, výstavbě a údržbě dopravních staveb. Spolupracuje přitom s předními odborníky na dopravní stavitelství. Ředitelství silnic a dálnic se spolupráci nebrání.

Fond usiluje o to, aby Ředitelství silnic a dálnic na vyžádání poskytovalo dokumentace, jako jsou průzkumy, studie, projektové dokumentace, investiční záměry, ale i výsledky zkoušek, zaměření a přejímek. Za to chce nadační fond úřad přednostně seznamovat se svými posudky a zjištěními.

"Ano, jsme připraveni ke spolupráci s nadací pana Jančury a k poskytování součinnosti a dokumentací k nalezení nejefektivnějšího řešení dopravních projektů. Této diskusi se určitě nebráníme," reagovala mluvčí ŘSD Martina Vápeníková.

Nadační fond kritizuje například zahájenou modernizaci dálnice D1, která by se podle předsedy správní rady Jiřího Petráka dala realizovat za polovinu z plánovaných sedmi let a s úsporou osm miliard z rozpočtovaných 22 miliard korun. ŘSD ani ministerstvo dopravy se podle Student Agency připomínkami kritiků vážně nezabývalo a pokračuje v modernizaci podle původního projektu.

ČTĚTE VÍCE:

Původní projekt počítá s rozšířením dálnice do stran o 75 cm a kompletní výměnou povrchu. Kvůli tomu se ale musí zbourat řada mostů, které jsou zhruba v polovině své životnosti.

Projekt přitom neobsahuje návrh objízdných tras a na dálnici se při uzavírkách tvoří kolony. Alternativní řešení počítá s rozšířením dálnice pouze ke středovému dělícímu pásu a nanesením nového asfaltového povrchu na stávající betonový.

Stínové ŘSD se ale chce zaměřit i na další projekty, jako jsou dálnice D47 nebo severní část pražského okruhu R1. Zpočátku bude fond platit pouze Student Agency. Z financí bude například zajišťovat měření od zahraničních nezávislých firem.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!