Úterý 7. dubna 2020svátek má Heřman, Hermína 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Jančura chce provozovat rychlíky na 15 linkách, dnes podal nabídku

Po českých kolejích by mohly pravidelně začít jezdit vlaky Desiro od společnosti Siemens. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Po českých kolejích by mohly pravidelně začít jezdit vlaky Desiro od společnosti Siemens. |

PRAHA Společnost RegioJet podnikatele Radima Jančury chce provozovat rychlíky na 15 železničních linkách, přičemž na tyto dálkové spoje hodlá nasadit nové elektrické a dieselové vlaky. Nabídku dnes RegioJet předal ministerstvu dopravy, které rychlíky na české železnici platí a dosud si je objednává pouze u Českých drah.

Mluvčí MD Karel Hanzelka v pátek uvedl, že úřad nejprve musí nabídku firmy RegioJet posoudit a pak se k ní vyjádří.

Linky, na kterých chce RegioJet provozovat rychlíky:

Praha - Chomutov - Cheb
Praha - Děčín
Kolín - Ústí nad Labem
Brno - Česká Třebová - Praha Brno - Havlíčkův Brod - Praha Brno - Bohumín
Brno - Břeclav - Olomouc
Praha - České Budějovice
Praha - Písek - Č. Budějovice
Liberec - Ústí nad Labem
Praha - Tanvald
Kolín - Rumburk
Praha - Rakovník
Ostrava - Jeseník
Ostrava-Krnov-Olomouc

zdroj: RegioJet

Obchodní ředitel RegioJetu Jiří Schmidt dnes novinářům řekl, že firma plánuje jezdit například z Brna do Prahy, z Prahy do Českých Budějovic či z Liberce do Ústí nad Labem.

Nabídka RegioJetu počítá s tím, že dálkové vlakové spoje bude provozovat od roku 2011 po dobu deseti let. "Jedná se o zhruba jednu polovinu celkového rozsahu provozu vlaků kategorie rychlík objednávaných ministerstvem dopravy," stojí v tiskové zprávě.

Společnost RegioJet kalkulaci postavila na jízdném, které má být o zhruba 15 procent nižší, než je jeho aktuální výše, přičemž cestující by mohli využívat slevy v předprodeji.

Jezdit mají nové soupravy
Firma RegioJet plánuje nákup nových nízkopodlažních elektrických souprav Siemens Desiro ML a dieselových vlaků Siemens Desiro Classic. Šéfové RegioJetu vypočítali, že jízdní doba by se díky tomu zkrátila až o 20 procent, protože nové vlakové soupravy budou moci naplno využít železniční rychlostí koridory.

Zástupci společnosti RegioJet tvrdí, že jejich nabízená cena za provozování rychlíkových spojů, která hradí prokazatelné ztráty z dálkové dopravy, je až o třetinu nižší než aktuální cena Českých drah. "RegioJet odhaduje, že po dobu deseti let představují nabídky úsporu prostředků státního rozpočtu ve výši osmi až devíti miliard korun," stojí v tiskové zprávě RegioJetu.

Zatím vládne monopol
Vstupu nové firmy na českou železnici musí předcházet výběrové řízení ministerstva dopravy. To nyní automaticky objednává rychlíky u Českých drah, kterým za ně letos zaplatí přes čtyři miliardy korun.
Předchozí ministr dopravy Petr Bendl (ODS) slíbil, že pokud se objeví konkurenční nabídka, úřad tendr vypíše. "Musíme to posoudit, oficiálně žádnou nabídku nemáme, takže to nelze hodnotit na základě zpráv z médií," uvedl v pátek Hanzelka.

Jančura, jehož firma Student Agency patří k největším autobusovým dopravcům v zemi, je známý kritik Českých drah a poměrů na železnici obecně. Na českých kolejích podle něj chybí konkurence.

Společnost RegioJet získala licenci na provozování drážní dopravy před několika týdny. Jančura v nedávné době oznámil několik železničních projektů, zatím z nich však vždy sešlo. Odloženy byly plány například na rychlý spoj HighJet Praha - Ostrava, před několika dny Student Agency vzdala účast ve výběrovém řízení Libereckého kraje na provoz Jizerskohorské dráhy.

Linky, na kterých chce RegioJet provozovat rychlíky: Praha - Chomutov - Cheb Praha - Děčín Kolín - Ústí nad Labem Brno - Česká Třebová - Praha Brno - Havlíčkův Brod - Praha Brno - Bohumín Brno - Břeclav - Olomouc Praha - České Budějovice Praha - Písek - České Budějovice Liberec - Ústí nad Labem Praha - Tanvald Kolín - Rumburk Praha - Rakovník Ostrava - Jeseník Ostrava-Krnov-Olomouc zdroj: RegioJet

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!