Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Jančura dál dobývá Polsko. Žluté autobusy začnou jezdit do Varšavy

Společnost Student Agency si pořídila 45 autobusů Irizar i8. Na snímku majitel... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Společnost Student Agency si pořídila 45 autobusů Irizar i8. Na snímku majitel... | foto:  Petr Topič, MAFRA

BRNO Hlavně pro turisty otevře společnost RegioJet letos v létě autobusovou linku do Varšavy. Přímé spojení do polské metropole odráží rostoucí zájem o cestování do této země. Loni zavedla firma Radima Jančury linku z Ostravy do Krakova, kterou si nemůže vynachválit.

Nová trasa žlutého autobusu povede z Prahy a trvat bude zhruba deset hodin. Varšava vyšla lidem z RegioJetu ze zákaznického průzkumu, který pořádají každý rok. O Polsko stojí turisté či mladí lidé, kteří v Praze (či ve Varšavě) studují.

„Polský trh je pro nás zajímavý. Nyní čekáme na schválení licence pro tuto linku,“ řekla pro Lidovky.cz Ivana Kašická, která v holdingu Student Agency vede autobusovou dopravu. V dalším plánu uvažovaných tras, ve směru na severovýchod, jsou podle Kašické také pobaltské země.

Do Varšavy bude RegioJet (od dubna se pod tuto dříve jen vlakovou značku „schovaly“ i autobusy Student Agency – pozn. red.) zajíždět několikrát týdně. Linku chce dopravce spustit ještě letos v létě. Zajímavá může být i pro lidi, kteří by z Varšavy chtěli pokračovat z tamního letiště do další destinace – ceny palubních lístku jsou odtud totiž často velmi zajímavé.

Nová trasa bude druhou „polskou“ linkou RegioJetu. Od 12. června loňského roku jezdí žluté autobusy na trase Ostrava - Katowice - Krakov Letiště - Krakov centrum. Ráno jede autobus tam a odpoledně zpět.

Společnost Student Agency si pořídila 45 autobusů Irizar i8. Na snímku majitel...
Autobus Irizar i8 společnosti Student Agency.

„Tento spoj se těší rostoucí popularitě cestujících. Je navíc provázán s našimi vlaky s přestupem ve stanici Ostrava Svinov,“ popisuje mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj. Dlužno ale dodat, že lukrativnost trasy do Krakova objevil už dříve Jančurův železniční konkurent Leo Express, po něm tam začaly vypravovat autobusy i České dráhy, Jančurova firma byla až třetí v pořadí.

Nově budou autobusy RegioJetu jezdit od 13. května také do francouzského Lyonu, v Česku pak od poloviny května přibude linka mezi Prahou a Trutnovem. Spoje tam budou jezdit dvakrát denně a zastaví v Hradci Králové, Jaroměři a Dvoře Králové. Od 18. dubna začne fungovat linka Prahou a Znojmem.

Před letní sezonou se dopravce rozhodl posílit svůj vozový park, když si pořídil naráz 45 autobusů Irizar i8 s podvozky od firmy Scania. Získá je prostřednictvím leasingu, jejich cena je bezmála půl miliardy korun. Celkem má nyní 210 vozů, což představuje jeho historický rekord.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

Stránky AliExpress jsou dostupné v mnoha jazycích. Objednávku můžete poslat i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...