Sobota 15. srpna 2020svátek má Hana 25 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Jančura si půjčí vlaky a v krajích bude provozovat reklamní spoje

Desiro Classic | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Desiro Classic | foto: www.regiojet.cz

BRNO Šef Student Agency Radim Jančura dál bojuje o českou železnici. Plánuje půjčit si vlaky a ve vybraných krajích, kde se neúspěšně ucházel o zakázky, bude několik měsíců provozovat reklamní spoje. Zatím si objednal pro pět párů vlaků tratě Děčín - Krupka a Litvínov - Chomutov.

O co usiluje RegioJet?

RegioJet je dceřinou firmou Student Agency. Loni usilovala o provozování osobní regionální dopravy ve čtyřech krajích. Ty ale nakonec výběrová řízení nevypsaly a uzavřely smlouvy s Českými drahami. Podle Jančury tím porušily evropské předpisy a podnikatel si proto hodlá stěžovat v Bruselu.

Podle provozního ředitele Jančurovy dceřiné firmy RegioJet Jana Paroubka začne reklamní akce v dubnu a potrvá několik měsíců. Kromě Ústeckého kraje se bude konat i na dalších místech v zemi.

"Chceme ukázat, že i když dopravce žádné vlaky nevlastní, může provoz zajistit soupravami pronajatými. Kdybychom chtěli, můžeme si vlaky pronajmout klidně i na 15 let," řekl ČTK Paroubek.

RegioJet si půjčí dvouvozové motorové soupravy Siemens Desiro Classic s kapacitou kolem 120 osob. Ty v Česku jezdí jen v příhraničních oblastech na linkách německých dopravců. Stejné soupravy RegioJet nabízel krajům na tratě, které nejsou elektrifikovány.

Několikaměsíční akce by měla začít 17. dubna na trati Děčín - Kupka. Od 19. dubna se soupravy přesunou na trať Litvínov - Chomutov, zjistila ČTK. Další tratě si firma dosud neobjednala. "Prezentace se budou konat ještě v dalších krajích, kde jsme podávali nabídky. Což byly kraje Olomoucký, Jihomoravský a Plzeňský," dodal Paroubek.

Vlaky budou jezdit podle speciálních jízdních řádů vyvěšených na stanicích. Dopravce se zatím nerozhodl, zda bude cestující vozit za symbolické jízdné, nebo úplně zadarmo.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...