22. září 2014 11:02 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Jančura neuspěl v Klatovech. Nesmí konkurovat dotovaným vlakům

Autobus Student Agency na dálnici D1 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Autobus Student Agency na dálnici D1 | foto: Student Agency

KLATOVY Autobusový dopravce Student Agency definitivně opustil plán provozovat linku z Plzně do Klatov. Plzeňský kraj mu vydal licenci s omezením, že nesmí jezdit ve stejný čas jako dotované vlaky. Dopravce se odvolal k ministerstvu dopravy, ale neuspěl.

Společnost Student Agency požádala o zrušení již vydané licence na linku z Plzně do Klatov. Mělo jít o prodloužení linky z Prahy. Žluté autobusy tam ale jezdit nebudou.

Firma podnikatele Radima Jančury narazila na odpor Plzeňského kraje, který nechtěl, aby dopravce odjížděl ve stejnou dobu jako jím dotované vlaky. Dopravce si stěžuje, že konkurenti, kteří zde jezdí na komerční riziko, taková omezení nemají. Jedná se o Autobusy VKJ a zastávkové autobusy ČSAD Plzeň.

PSALI JSME:

Ministerstvo sice upravilo znění vydané licence, ale potvrdilo, že Student Agency na Plzeňsku nemůže provozovat komerční dopravu. "Za daných podmínek nemůžeme cestujícím nabídnout naši dopravu," vysvětluje postoj společnosti šéfka autobusové sekce Ivana Kašická.

Šéf krajského odboru dopravy Jaroslav Vejprava již dříve prohlásil, že kdyby Student Agency nechtěla jezdit proti vlakům, neměl by kraj námitky. Licenci totiž vydával pražský magistrát, kraj poslal pouze připomínky. Vejprava také uvedl, že Autobusy VKJ získaly licenci již před patnácti lety, kdy neplatil zákon o veřejné dopravě.

V Plzeňském kraji se integrace autobusové dopravy do jednotného systému teprve chystá. Kraj připravuje veřejnou soutěž na provoz linkové dopravy.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz