Čtvrtek 9. července 2020svátek má Drahoslava 22 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Jančura vytlačil slovenské dráhy. Hledá stevardy i na cestu do Prahy

Stevardka na palubě vlaku RegioJet. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stevardka na palubě vlaku RegioJet. Ilustrační foto. | foto: MAFRA - Michal Šula

BRATISLAVA/BRNO Místo oznámeného stahování z prestižní slovenské trati mezi Bratislavou a Košicemi tam Radim Jančura plánuje expanzi. Zejména kvůli prodlužování vlaků přijme jeho RegioJet zhruba sto nových stevardů. Naopak tamní státní dopravce z trati částečně odešel. Nábory palubního personálu směřuje RegioJet hlavně na východ Slovenska.

Nováčci převážně z Prešovského a Košického kraje se budou objevovat nejen na zmíněné vnitrostátní lince, ale i ve vlacích, které spojují Slovensko s Českem.

„Společně s tím, jak posilujeme zejména noční spoje z Košic do Prahy, začínáme nasazovat slovenský personál ve větší míře také na tyto spoje,“ popsal mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj. S přijetím stovky nových tváří – i rovnou po maturitě – počítá dopravce v nejbližší době.

Půjde o místa na plný pracovní úvazek i brigádnické pozice. Nábor na východě Slovenska souvisí s expanzivním plánem manažerů RegioJetu, kteří počítají s tím, že letos převezou ve žlutých vlacích o dvacet až třicet procent více lidí než loni.

Pro lepší představu: v Česku šlo v předešlém roce, podle údajů firmy, o tři miliony pasažérů, na Slovensku mezi Košicemi a Bratislavou přepravil RegioJet zhruba 900 tisíc lidí. Na této trati jezdí od prosince roku 2014.

Přitom výhled na konci loňského roku tam nebyl pro Jančurovy vlaky zrovna optimistický. Podnikatel oznámil odchod kvůli údajnému podnákladovému provozu spojů InterCity slovenského státního dopravce ZSSK. Stahování z trati mělo začít na začátku nového roku.

Jenže situace se změnila ve chvíli, kdy naopak státní ZSSK v prosinci oznámila odchod svých spojů InterCity z této lukrativní trati. Dopravní firma přiznala, že provoz těchto rychlíků je ztrátový. Své spoje IC zrušila ZSSK minulý týden.

Spoje měly více než hodinu zpoždění.
Anonym ve vlacích RegioJetu a Leo Expressu nahlásil bombu. Měla vybuchnout...

Jančurův RegioJet vzápětí oznámil, že všechny tamní soupravy prodloužil na deset vozů a současně avizoval i zmíněný nábor nových tváří. „Palubní personál patří mezi naše nejdůležitější zaměstnance. Jsou to oni, kdo se svými službami stojí za oblíbeností našich spojů,“ uvedl majitel RegioJetu Radim Jančura.

Do železničního byznysu vstoupil jeho holding Student Agency v roce 2011, kdy začal na podnikatelské riziko provozovat vlaky na trati z Prahy do Ostravy. Postupně je rozšířil až do Košic.

Na komerční riziko jezdí RegioJet i mezi Bratislavou a Košicemi – už více než rok. Na Slovensku provozuje také linku dotovanou z veřejných peněz, a to mezi Bratislavou a Komárnem.

STUDENT AGENCY

  • Firma Student Agency začínala v 90. letech minulého století s prodejem letenek a studentských pobytů v zahraničí.
  • Od roku 2004 provozuje také autobusové linky.
  • Autobusová flotila firmy čítala loni zhruba 180 vozů, které jezdily na několika desítkách linek.
  • Skupina Student Agency v současné době sestává z několika firem, které v roce 2014 dosáhly obratu 7,5 miliardy korun, což byl oproti předešlému roku nárůst okolo deseti procent.
  • Před čtyřmi lety se skupina Student Agency pod značkou RegioJet pustila i do železničního podnikání na trase mezi Prahou a Ostravou. V současné době jezdí firma se svými vlaky i z Prahy do Košic. Obsluhuje i dvě slovenské vnitrostátní linky.
  • Student Agency provozuje pod značkou Tick Tack Taxi také pražskou taxislužbu.
Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Advantage Consulting, s.r.o.
START KARIÉRY PRO ABSOLVENTA V ELEKTRU

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč