14. dubna 2014 11:07 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Jančura vyzval slovenské dráhy. Nejdůležitější linku čeká cenová válka

Radim Jančura. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radim Jančura. | foto: Lidové noviny

BRATISLAVA Český soukromý železniční dopravce RegioJet začne v prosinci na Slovensku vozit cestující na hlavní trati mezi Bratislavou a Košicemi. RegioJet bude konkurovat státnímu dopravci ZSSK, který na trati spojující dvě největší slovenská města provozuje rychlíky a vlaky vyšší kategorie InterCity.

"Máme lepší služby. Věřím, že budeme volbou číslo jedna pro cestující," řekl Jančura slovenskému deníku Hospodárské noviny. Cenu jízdného neupřesnil; cestující ZSSK na lince nyní platí v průměru 22 eur (zhruba 600 korun).

RegioJet podle HN plánuje, že mezi Bratislavou, Žilinou a Košicemi bude denně provozovat čtyři páry vlaků. Stejný počet IC vlaků vypravuje státní dopravce. Vlaky vyšší kategorie přepraví ZSSK na této trase 690 000 cestujících ročně, jejich provoz je ovšem pro společnost ztrátový.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle šéfa nevládního Institutu pro dopravu a hospodářství Ondreje Mateje nebude ani RegioJet na této lince ziskový. "Náklady například na vagony či energii jsou tak vysoké, že by musel mít vždy plné vlaky," citovaly HN Mateje.

"Máme respekt před konkurencí, ale nemáme z ní strach. Dokážeme zvednout hozenou rukavici," reagoval na plány RegioJetu generální ředitel ZSSK Pavol Gábor. Dodal, že obsazenost vlaků vyšší kategorie mezi Bratislavou a Košicemi nyní dosahuje 75 procent.

Český dopravce už požádal správce slovenské železniční infrastruktury ŽSR o vstup na zmiňovanou trať.

Vypukne cenová válka

Jančura deníku řekl, že náklady jeho dopravce jsou ve srovnání s náklady ZSSK o 30 až 40 procent nižší. Nevyloučil, že ZSSK odstartuje po vstupu RegioJetu na trať cenovou válku, podobně jako postupovaly České dráhy u spojů mezi Prahou a Ostravskem, kde ČD soutěží s RegioJetem a Leo Expressem.

"Cenová válka drtí všechny tři dopravce, ale nejvíce státní České dráhy. Kdo profituje, je cestující a stát," řekl Jančura. Dodal, že RegioJet na trati z Prahy do Ostravy prodělává 90 milionů korun ročně.

RegioJet není na Slovensku nováčkem. Od roku 2012 zajišťuje státem dotovanou přepravu cestujících na regionální trati z Bratislavy do Komárna, kde český dopravce nahradil vlaky ZSSK.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz