Pondělí 3. srpna 2020svátek má Miluše 19 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Jančurova obhajoba kamer: Dobrému zaměstnanci nevadí, že je sledován

Autobus Student Agency. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Autobus Student Agency. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

BRNO UVNITŘ ROZHOVOR. V autobusech společnosti Student Agency se začaly objevovat kamery, podle vedení mají sloužit ke sledování zavazadel a jako důkaz při případné nehodě. Zaměstnanci se však bojí sledování. Firma navíc nemá povolení od Úřadu na ochranu osobních údajů, informovala MF Dnes.

"Kamery jsou v testovacím provozu. Jedna z kamer bude zabírat, co se děje před autobusem, což poslouží jako prevence nehod," řekl serveru Lidovky.cz majitel společnosti Student Agency Radim Jančura. Dále bude záběr na řidiče a boky autobusu, aby bylo vidět na zavazadla, upřesnil Jančura.

Zaměstnanci o kamerách prý nevěděli

Zaměstnanci však tvrdí, že s nimi novinku nikdo neprobíral a oni nevědí, co všechno kamery zabírají a k čemu budou záznamy použity. "Víme, že kamery v autobusech jsou. Co všechno zabírají? Budou kontrolovat naši práci během cesty? Sleduje to někdo, nebo je to vyhodnocováno zpětně? Nic z toho netušíme," uvedla pro deník MF Dnes jedna ze stevardek Student Agency, která nechce zveřejnit své jméno, protože zaměstnanci mají zakázáno poskytovat informace médiím.

Zaměstnanci o kamerách věděli, říká Jančura

Radim Jančura, majitel Student Agency

Radim Jančura, majitel Student Agency

Lidovky.cz: Proč jste se pro zavedení kamer v autobusech rozhodli?

Inspirovali jsme se v západní Evropě, se používají už desítky let , a to ve všech veřejných dopravních prostředcích. Je to běžná věc a je to dobré pro všechny. My teď kamery v našich autobusech testujeme, a to v souvislosti s tím, že jsme byli požádáni právě Úřadem pro ochranu osobních údajů. Testovací systém byl zapnut na tři dny v některých autobusech.

Lidovky.cz: Co všechno budou kamery zabírat?

Kamery budou zabírat především to, co se děje před autobusem, to si myslím, že je dobré v případě nehody a je to jakási prevence nehody. Dále bude záběr na řidiče a na boky autobusu, aby bylo vidět na zavazadla. Hlavním cílem je tedy bezpečnost cestujících a ochrana zavazadel cestujících. Myslím, že by to pomohlo i Českým drahám. Například noční vlaky jsou prázdné, protože se lidé bojí o svoji bezpečnost.  V ČR tyto věci doposud chybějí a my chceme být jejich průkopníkem.

Lidovky.cz: Někteří vaši stevardi si v Mladé frontě Dnes stěžovali, že se bojí sledování.

Dobrému zaměstnanci nevadí, že je sledován. Pokud se jim to nelíbí, můžou odejít. Principiálně to není o sledování zaměstnanců. Je to samozřejmě další možnost v případě, že bude stížnost od cestujícího. Situaci bude možné dohledat a snadněji rozhodnout, ať už ve prospěch cetujícího, nebo posádky. Jinak nemáme důvod sledovat zaměstnance. To, že si náš stevard nesmí povídat za jízdy s  řidičem, je proti našim předpisům i proti předpisům silničního provozu. Proto na to máme právo. Opět je to ve prospěch bezpečnosti našich cestujících.

Lidovky.cz: Vaši zaměstnanci také v deníku uvedli, že o zprovoznění kamer předem nevědeli, je to pravda?

Zaměstnanci o testovacím provozu kamer věděli.

Její kolega dodal, že případné kontroly zaměstnavatelem prostřednictvím kamer by pro něj byly důvodem k odchodu ze zaměstnání.

Student Agency jedná s úřadem pro ochranu osobních údajů

O umístění kamer prý Student Agency jedná s Úřadem na ochranu osobních údajů, ten však o tom zatím neví. "To, že ve vozech fungují kamery, se dozvídám až nyní. Student Agency nás o registraci kamer skutečně požádala.

Pro to jsou ale nezbytné další informace, které jsme si vyžádali a zatím neobdrželi. Do té doby nemůžeme rozhodnout," řekla Mladé frontě Dnes mluvčí úřadu Hana Štěpánková. Používání neschválených kamer podle ní odporuje zákonu. Točení samotných zaměstnanců odporuje zákonu vyjma speciálních případů, jako jsou banky nebo směnárny.

ČTĚTE TAKÉ:

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...