26. června 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Jančurovy lokomotivy trénují s nákladními vagony

Vlak společnosti RegioJet | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlak společnosti RegioJet | foto: ČTK

PRAHA Mysleli jste si, že žluté lokomotivy dosud sloužily jen osobní přepravě? Omyl, v poslední době je můžete vidět, jak táhnou vagony uhlí. "Je to jedna z cest efektivního dovyužití volné kapacity vozového parku," vysvětlil mluvčí skupiny Student Agency Aleš Ondrůj.

Železniční dopravce RegioJet, člen skupiny Student Agency Radima Jančury, pronajímá své lokomotivy z provozních rezerv dalším dopravcům, kteří je mimo jiné využívají v nákladní dopravě. Pro tento účel má RegioJet vyčlěneno devět lokomotiv.

ČTĚTE TAKÉ:

"Je to skutečně okrajová záležitost - u volné kapacity realizujeme toto od loňského roku, kdy lokomotivy prošly schválením pro provoz v síti Správy železniční a dopravní cesty. Niméně nejedná se o pravidelnou vozbu nebo nějakou pravidelnou část našich aktivit," upřesnil Ondrůj.

RegioJet také tímto způsobem testuje funkčnost lokomotiv v náročnějších podmínkách. "Jedná se spíše o možnost vyzkoušet lokomotivu v provozu s větší zátěží, v náročnějších podmínkách, než umožňuje osobní doprava a také na trasách, kde naše vlaky běžně nejezdí. Takto jsme lokomotivy testovali například před vyjetím našich vlaků IC RegioJet, poté, co prošly úpravami pro provoz v síti SŽDC," sdělil Lidovkám.cz Ondrůj.

'Komerční dopravce, nemůže nechat své vozy nevyužité'

Soukromý dopravce, který jezdí na komerční riziko bez dotací, si podle Ondrůje nemůže dovolit, na rozdíl od státem dotovaného, nechat vozový park nevyužitý. "Lokomotivy jsou určeny jak pro vozbu osobních, tak i nákladních vlaků. Otázka směrem k nevydělávání naší společnosti nemá opodstatnění. Naše osobní doprava funguje ekonomicky velmi dobře, pronajímání lokomotiv znamená pouze efektivní dovyužití volné kapacity," říká Ondrůj.

Využívání lokomotiv, které jsou primárně určeny pro osobní přepravu, k dopravě nákladní není podle mluvčího Student Agency nijak výjimečné. Stejným způsobem své postupují i další další dopravci, například rakouské dráhy (ÖBB) nebo letecké společnosti.

Najdete na Lidovky.cz