Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 21 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Janota se pustil do pilotů ČSA. Podle ministra neříkají pravdu

Eduard Janota | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eduard Janota | foto: Lidové noviny

PRAHA Opakovaná tvrzení odborové organizace pilotů Českých aerolinií CZALPA, že některé restrukturalizační kroky plánované vedením firmy mohou ohrožovat bezpečnost letů, nejsou pravdivá. Pro LN to uvedl ministr financí Eduard Janota. "Jsou to vymyšlené zástupné důvody, kterými odboráři zdůvodňují svoji neochotu jednat se současným vedením," řekl Janota.

CZALPA v úterý odmítla nabídku prezidenta firmy Radomíra Lašáka, že jeho management, se kterým odboráři odmítají komunikovat, odstoupí výměnou za snížení platů pilotů o 30 procent, zmrazení bonusů a zrušení provozních omezení.

Odboráři uvedli, že dodatek o zrušení provozních omezení počítá i se zrušením limitů doby služby a doby letů pilotů. "Prodlužování doby služby by mohlo mít vliv na bezpečnost letů," varoval v úterý prezident CZALPA Filip Gaspar.

Podle Janoty je ale tvrzení o ohrožení bezpečnosti letů nepravdivé. "Piloti nechtějí přistoupit na restrukturalizační opatření. Musí si ale uvědomit, že jejich současné podmínky se zcela vymykají zvyklostem na pracovním trhu v Česku a že musí slevit," řekl Janota.

Zpochybňování bezpečnosti letového provozu ČSA odmítl i Úřad pro civilní letectví (ÚCL). "Dodržování podmínek bezpečnosti letů pravidelně monitorujeme.

ČSA doposud postupují podle schválených norem a k žádnému ohrožení bezpečnosti v žádném případě nedošlo," prohlásila mluvčí ÚCL Jitka Ungerová. Zdůraznila přitom, že ČSA svévolně ani nemohou měnit limity ovlivňující bezpečnost letů. "Všechny takové změny by musely podléhat našemu schválení," řekla Ungerová.

Podle Janoty budou piloti nakonec muset přistoupit na restrukturalizační plán. "Firma může dále existovat buď v černých číslech, anebo vůbec," řekl Janota. Ozdravný plán Lašákova managementu je podle něho racionální.

Ministr ale uvedl, že jeho úřad zatím nehodlá do sporu zasahovat. "Počkáme, jak dopadne privatizace. Buď nový vlastník urovná situaci sám, nebo to udělá stát sám," řekl Janota.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...