17. března 2010 13:03 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Je důležitější Tachov nebo Mariánské Lázně? Města se přou o ceduli

Dálnice D5 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dálnice D5 | foto: ŘSD

TACHOV Řidiči na dálnici D5 bloudí při cestě do Tachova, protože z hlavní křižovatky Nová Hospoda po 14 letech zmizel směrový ukazatel. Ceduli odstranilo ministerstvo dopravy a místo ní se objevila směrovka na Mariánské Lázně. Na tachovské radnici se hromadí stížnosti firem se zahraničními vlastníky, jejichž dodavatelé a zákazníci se nyní do Tachova dostávají jen s obtížemi.

Informoval o tom starosta města Ladislav Macák. Třináctitisícový Tachov je centrum okresu s nejvyšší nezaměstnaností v Plzeňském kraji.

Řidiči nyní mohou podle cedulí odbočit pouze na Cheb, Mariánské Lázně a Planou. "Ministerstvo dopravy nám oznámilo, že Mariánky jsou významný turistický cíl. Naše vysoká nezaměstnanost je vůbec nezajímá. Křižovatka je přitom na území Plzeňského kraje a Mariánské Lázně jsou v karlovarském regionu," dodal. Podle Macáka lidé bloudí. Odstranění cedule Tachov označil za vítězství lobby Karlovarského kraje.

Přitom 200 metrů před novou tabulí, která podle informací ČTK přišla zhruba na 200.000 Kč, je hnědá "turistická" cedule Mariánské Lázně. Ty přitom podle zjištění ČTK nejsou schváleny ministerstvem jako dálkový cíl a dokonce nejsou ani na seznamu kulturních cílů, které sestavuje ministerstvo pro místní rozvoj.

Více než čtyři cíle? Nelze
"Dostali jsme stanovení nového dopravního značení od ministerstva dopravy, které je silničním úřadem pro dálnice," řekl provozní náměstek ŘSD Plzeň Michal Syřínek. Původně byly na ceduli Cheb, Tachov, Planá a Bor, nově jsou na ní místo Tachova Mariánské Lázně. Na jedné modrobílé tabuli nesmějí být podle normy více než čtyři cíle, pro přehlednost jsou nejvhodnější tři.

Syřínek doporučuje, aby Tachov stejně jako Mariánské Lázně požádal na ministerstvu o nové stanovení, což už starosta udělal.

"Stanovili jsme dopravní značení tak, aby více reflektovalo takzvané dálkové cíle. Nechceme nijak snižovat význam Tachova, ale z hlediska turistického dopadu jsou Mariánské Lázně významnější. I s ohledem na zahraniční řidiče," řekl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Musí se vybírat
Podle ministerstva je Tachov značen dostatečně. Region je v nevýhodě tím, že v poměrně malé lokalitě je mnoho cílů a musíme pečlivě vybírat podle důležitosti pro řidiče, dodal mluvčí.

Cedule zmizela v obou směrech. Řidiči, kteří do Tachova bez ukazatelů netrefí, nyní musí sjíždět z dálnice na dalším sjezdu v Mlýnci, odkud je cesta o deset kilometrů delší a nevedou tam tak kvalitní silnice. Stížnosti už na radnici přišly od podniků i turistů včetně občanů Plzeňského kraje, kteří tak často do Tachova nesměřují a jezdí podle tabulí.

Zájem investorů o oblast a turistický ruch, které vylidňující se příhraniční oblast existenčně potřebuje, se tím podle Macáka výrazně omezí. Navíc zrušení cedule přišlo v době, kdy vláda vyhlásila jako národní kulturní památku jízdárnu ve Světcích na okraji Tachova.

ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.