Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Je nutné mít zimní výbavu i v létě? Hrozí šikana řidičů, bojí se experti

Ekonomika

  5:00
PRAHA - Známá značka s vločkou upozorňující řidiče na povinnost mít zimní výbavu získala úplně nový náboj. Lednová ministerská vyhláška rozšířila platnost této cedule na celý rok. V extrémním případě tedy může dojít k tomu, že řidič poruší zákon tím, když nebude mít v létě zimní gumy.

Značka Zimní výbava. foto: MAFRA

Ačkoliv se tento výklad může zdát přitažený za vlasy, vyhláška označená jako 294/2015 Sb., vydaná 1. ledna tohoto roku, takovou situaci umožňuje. Svou nejasností vyvolala vášnivé diskuse už kvůli přednosti na kruhových objezdech či výkladu značky Průjezd zakázán.

Situace je následující: kulatá modrá cedule s bílou vločkou platila v desítkách vybraných oblastí od začátku listopadu do konce března. Nyní se vztahuje na celý rok. Především kvůli tomu, že hlavně na horách leckdy napadne sníh i v říjnu či v polovině dubna. V takových případech může mít auto s letními pneumatikami velké problémy.

CO ŘÍKÁ VYHLÁŠKA

„Značka přikazuje řidiči motorového vozidla kategorie M nebo N, aby pokračoval v jízdě jen při splnění podmínek stanovených zákonem pro provoz vozidel v zimním období, a to bez ohledu na datum a aktuální nebo předpokládané povětrnostní podmínky. Pod značkou může být umístěna dodatková tabulka s uvedením odlišné úpravy doby platnosti.“

Nově zavedená celoroční platnost značky ale vyžaduje bezpodmínečnou spolupráci od správců dotčených silnic, tedy většinou obcí. Autor vyhlášky, ministerstvo dopravy, s ní automaticky počítá.

„Očekáváme, že obce tuto značku budou využívat jen v případech, kdy to bude účelné a v opačném případě ji odstraní či zneplatní, případně využijí dodatkovou tabulku s odlišným obdobím platnosti,“ předpokládá mluvčí resortu Tomáš Neřold.

Tomuto výkladu věří i zástupci obcí, kteří zmiňují například využití takzvaných zaklapávacích značek či zmíněného zakrytí.

„Určitě to neznamená, že řidiči, tam, kde tato značka není zakryta, budou celý rok jezdit na zimních pneumatikách, jelikož nebyla naplněna ta podmínka, že se na komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led či námraza. A policie za to nemůže nikomu udělit pokutu, jelikož silnice je suchá a povětrnostní podmínky dobré,“ říká Štěpánka Filipová, mluvčí Svazu měst a obcí.

Sníh na silnicích. Ilustrační foto.

O poznání méně optimističtí jsou v tomto ohledu lidé z motoristických organizací, podle nichž nejde o šťastně formulovanou změnu.

„Toto rozhodnutí může lokálně vytvářet komické situace, kdy v létě při teplotách atakujících tropy bude vyžadováno, aby měl řidič na svém vozidle zimní pneumatiky,“ míní například šéf Ústředního automotoklubu (ÚAMK) Oldřich Vaníček.

Takových míst jsou v Česku desítky a je otázkou, jak pečlivě budou ke značení správci komunikací přistupovat. Tedy zda budou opravdu používat doplňkové tabulky či značky opravdu zakrývat, pokud nebudou hrozit mrazy a sněžení.

Zbytečná dopravní značka? Při 'zakázaném průjezdu' stačí dobrá výmluva

„Otázkou je, zda tato jednotlivost nemůže vytvořit šikanózní prostor na řidiče. Apelovat jen na selský rozum někdy nestačí. A když správce komunikace neosadí tuto značku dodatkem ‚při sněhu a náledí‘, nebo tabulkou ‚od-do‘, je vymalováno,“ obává se Robert Vacek z Autoklubu ČR.

Tvrdí, že ministerstvo bylo mělo při dalších návrzích vyhlášek a změn zákonů zvát k diskusím o změnách širší skupinu motoristických odborníků a lidí z praxe, „aby tyto přehmaty byly včas napraveny. Jinak Kocourkov zřejmě z českých silnic nezmizí,“ podotýká Vacek.

Autor:

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Přípravář staveb/rozpočtář

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč