2. listopadu 2014 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

‚Je obtížný, ale stojí za to.‘ Branson chce i po nehodě dobývat vesmír

Richard Branson na aerosalonu ve Farnborough u Londýna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Richard Branson na aerosalonu ve Farnborough u Londýna. | foto: Reuters

LOS ANGELES Šéf společnosti Virgin Galactic Richard Branson oznámil, že firma bude navzdory páteční havárii při testovacím letu pokračovat v práci na vývoji vesmírných lodí, které by umožnily soukromé cesty do vesmíru.

Vesmírná loď SpaceShipTwo explodovala za letu nad Mohavskou pouští v Kalifornii, jeden z jejích pilotů zahynul, druhý se katapultoval a je zraněn.

„Vesmír je obtížný - ale stojí za to. Vytrváme a půjdeme společně dál,“ napsal britský miliardář na internetových stránkách své firmy.

Vyšetřování nehody lodi SpaceShipTwo je teprve na začátku, a tak zatím není jasné, co ji způsobilo. Virgin Galactic jen sdělila, že šlo o „vážnou závadu“. Vesmírná loď explodovala ve velké výšce krátce poté, co se odpoutala od letadlového nosiče a zažehla motory. Tento let poprvé odstartoval s nově složeným palivem, které firma testovala od května.

Havárie rakety SpaceShipTwo.

Ve Spojených státech jde o druhou vážnou nehodu rakety v průběhu několika dní. V úterý soukromá americká raketa Antares bez posádky explodovala jen několik sekund po startu z komerčního kosmodromu na ostrově Wallops Island v americkém státě Virginie. Incident si nevyžádal oběti ani zraněné. Tentokrát však zemřel jeden z pilotů, a nehoda vesmírné lodi si tak vyžádala první oběť po téměř 12 letech.

Společnost Virgin Galactic dosud plánovala mít k dispozici celkem pět vesmírných lodí SpaceShipTwo a využívat je k soukromým cestám do vesmíru. Cesty již bylo možné rezervovat, a to za počáteční částku 250 tisíc dolarů (5,5 milionu korun). Podle agentury Reuters si cestu zamluvilo nebo složilo zálohu již více než 800 lidí. Virgin Galactic od nich má na kontě více než 80 milionů dolarů (1,8 miliardy korun).

Vesmírná loď SpaceShipTwo:

Výlety do vesmíru se měly konat z kosmodromu Spaceport America, vybudovaném v poušti Nového Mexika. Do lodi se mělo kromě pilota vejít ještě šest pasažérů. Podle původně zveřejněných plánů se měl SpaceShipTwo dostávat pomocí nosného letounu WhiteKnightTwo do výšky 15 kilometrů, kde se loď měla odpojovat a zažehávat raketový motor, který by ji vynášel nad zemskou atmosféru. Vesmírný výlet měl trvat asi 2,5 hodiny.

Zničená vesmírná loď SpaceShipTwo:

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!