Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Jeden z klíčových mužů Českých drah končí kvůli kauze. Míří do ČD Cargo

Radek Dvořák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radek Dvořák | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Ve čtvrtek skončila dlouhá manažerská mise Radka Dvořáka v Českých drahách. Podle informací LN místopředseda představenstva skončil ve firmě na vlastní žádost. Důvodem měla být jeho úloha v kauze nákupu vagonů, která už několik let leží na stole vyšetřovatelů Evropské komise.

Řadu týdnů trvající napětí uvnitř státního dopravce mělo dohru na čtvrteční dozorčí radě, která volí a odvolává členy nejužšího vedení. Podle zjištění LN přijala nabídku Radka Dvořáka – který ve firmě řídí obchod – na ukončení spolupráce ke konci března.

Místo toho od příštího měsíce nastoupí do představenstva ČD Cargo, což je dceřiná společnost Českých drah. Dvořák působil v mateřské firmě 13 let. Jednu dobu ji dokonce jako zastupující generální ředitel celou řídil.

„Můžu potvrdit, že dozorčí rada přijala můj návrh,“ řekl LN bez dalších podrobností Dvořák. Jeho agendu, která zahrnuje mimo jiné osobní dopravu a cenotvorbu, nyní dočasně převezme Jiří Ješeta, který má v ČD na starosti oblast regionální dopravy.

Ve firmě byly už delší dobu znát tlaky na to, aby Dvořák v představenstvu ČD skončil. Podle zákulisních informací si mimo jiné nepadl do oka s šéfem dozorčí rady Pavlem Kysilkou. Citlivou věc měl řešit i ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Dvořák je totiž jediným členem představenstva s dlouhou historií v rámci ČD a ve firmě měl poměrně silnou pozici.

Pavel Kysilka.

Šéf dozorčí rady Pavel Kysilka.

Jeho zátěží bylo, že se podílel na údajném kartelovém chování, kvůli němuž vyšetřovatelé prověřují České dráhy. Její manažeři se měli nezákonně domlouvat na tom, aby rakouský dopravce ÖBB neprodal ojeté vagony konkurenčnímu RegioJetu.

Vyšetřování však od razie v sídle ČD v roce 2016 nijak nepokročilo. A vyplulo na povrch až nyní. Kvůli takzvané kauze Twins si státní dopravce dokonce objednal audit od společnosti KPMG a vybraným zaměstnancům se prověřovali pracovní počítače a telefony.

Ve hře bylo dokonce i Dvořákovo odvolání. Nakonec vše dopadlo smírnou cestou kompromisu, kdy zkušený manažer posílí nákladního dopravce z holdingu.

„Pana Dvořáka znám, je to velmi schopný odborník a dobře rozumí drážní problematice. Stejně tak vím, že v minulosti udělali v managementu, jehož byl součástí, řadu sporných kroků,“ uvedl pro LN ministr dopravy Havlíček.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky
Premium

Klienti versus cestovní kanceláře: jak nepřijít o peníze za zájezd

Schůze poslanecké sněmovny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Cestovní kanceláře jsou zahlceny žádostmi klientů o zrušení zájezdů. Sociální sítě se plní příspěvky nespokojených...

Premium

Ufňukaná generace. Mladí v pandemické panice možná konečně dospějí

Schůze poslanecké sněmovny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vše zlé může být k něčemu dobré. Dokonce i koronavirus. Magazín Víkend DNES se domnívá, že mladí lidé v pandemické...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Schůze poslanecké sněmovny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!