Čtvrtek 9. července 2020svátek má Drahoslava 22 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Jediný podezřelý boeing na letecké mapě Evropy. Prázdný se vracel do Česka

Jediné letadlo Boeing 737 MaX 8 ve středu odpoledne na mapě serveru Flight... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jediné letadlo Boeing 737 MaX 8 ve středu odpoledne na mapě serveru Flight... | foto: Reprofoto Flight Radar

PRAHA Na mapě Evropy serveru Flight Radar se ve středu odpoledne vznášelo jediné letadlo Boeing 737 MAX 8. Tedy typ, který v úterý večer dostal zákaz létat v Evropské unii kvůli dvěma tragickým nehodám a možné systémové poruše. Jednalo se o letadlo české společnosti Smartwings.

Jak je možné, že bylo ve vzduchu? Nejen nad Evropou, ale i nad Asií a Afrikou šlo o jediné letadlo, které bylo úředně „uzemněné“. Letělo totiž bez lidí. Z turecké Ankary, kde cestující nízkonákladové společnosti Smartwings včera nedobrovolně skončili. Letěli z Dubaje a do Prahy a kvůli zákazu Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA) tam nedoletěli.

Prázdné letadlo vyrazilo z Ankary v 15.37 tamního času (je tam o hodinu méně - pozn. red.) a dosednout v Praze mělo v 17.12.

Letadlo z Dubaje nejdříve kroužilo nad Černým mořem a Tureckem, nakonec před půlnocí středoevropského času přistálo v Ankaře.

Druhé letadlo Boeing 737 MAX 8 společnosti Smartwings v úterý skončilo svůj let z Kapverdských ostrovů nedobrovolně v Tunisu. Firma pro cestující poslala boeingy typu 737.

Boeing 737 MAX.
Záchranáři prohledávají trosky havarovaného Boeingu 737 MAX 8 v Etiopii.

Smartwings a využití Boeingu 737 MAX 8

Letecký dopravce Smartwings pokryje většinu svých letů v nejbližších dnech, na kterých používal Boeing 737 MAX 8, pomocí vlastních letadel. Možnosti zajištění ostatních spojů společnost analyzuje. Firma letadla používala primárně na delších trasách, například do Dubaje. Ve středu řekla mluvčí společnosti Vladimíra Dufková.

Smartwings v současné době vlastní sedm Boeingů 737 MAX 8, ve své flotile má dalších 40 letadel.

Další vývoj je podle společnosti složité odhadnout, záležet bude především na délce zákazu provozu kontroverzních letadel, případně podmínkách omezení.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...