Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo 7 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Jednání s Běloruskem ztroskotala. Gazprom téměř zastaví dodávky

Plynová zásobárna (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plynová zásobárna (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PETROHRAD Jednání mezi ruskou energetickou společností Gazprom a zástupci Běloruska o úhradu údajného dluhu skončila nezdarem. Gazprom tak zřejmě podle původních plánů začne od pondělí radikálně snižovat dodávky plynu do Běloruska.

Slíbil sice, že vzájemný spor se dodávek suroviny dál do Evropy nedotkne, podle agentury Reuters ale část dodávek ohrožena je.

Gazprom tvrdí, že Minsk mu stále nezaplatil za všechen odebraný plyn, což ale Bělorusko popírá. Šéf Gazpromu Alexej Miller řekl, že pokud dluh nebude urychleně splacen, jeho firma dodávky sníží až o 85 procent a nechá do Běloruska proudit jen technické minimum, které umožní udržet v provozu plynovody.

Kdo dluží komu
Bělorusko Gazpromu za odebraný plyn údajně dluží zhruba 192 milionů dolarů (asi čtyři miliardy Kč). Ruský prezident Dmitrij Medveděv dal Minsku tento týden pět dnů na to, aby dluh splatil, jinak se má Bělorusko připravit na avizované snížení dodávek. Miller dodává, že si není jist, zda rozhovory s Běloruskem do pondělí obnoví.

Bělorusko naopak tvrdí, že Rusko dluží peníze jemu, a to za tranzit plynu. Miller tato obvinění označil za nepravdivá, nic bližšího k nim ale neřekl. Pokud Rusko dodávky plynu zastaví, nebude to zdaleka poprvé, dříve už kvůli sporům o ceny či nezaplacené faktury omezilo či zastavilo dodávky jak do Běloruska, tak na Ukrajinu.

Jádrem sporu je pravděpodobně letošní zvýšení ceny plynu, které Minsk neuznává. Gazprom uvádí, že Bělorusko mu letos platí 150 dolarů za 1000 kubíků, zatímco v prvním čtvrtletí mělo fakturovanou cenu 169,20 USD a na druhé čtvrtletí 184,80 USD za 1000 metrů krychlových. Pokud Minsk závazky nevyrovná, do konce roku může mít podle Gazpromu dluh přes 500 milionů dolarů. Bělorusko i tak platí nižší ceny než ostatní odběratelé.

Ruští činitelé přitom ještě v sobotu uváděli, že jednání jsou na dobré cestě a spor se snad podaří vyřešit. Zároveň ale signalizovali, že pokud jde o cenu plynu, nepřistoupí na žádné kompromisy. Spor obou zemí pozorně sledují i další evropské země, které již mají s přerušením dodávek plynu z Ruska své zkušenosti. Poslední větší výpadek byl loni v lednu, kdy plyn neproudil skoro dva týdny.

Výpadkem dodávek by patrně bylo ohroženo Polsko, které přes běloruské území odebírá zhruba osm miliard metrů krychlových ruského plynu. Polsko s Gazpromem jedná o zajištění alternativních dodávek.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...