26. ledna 2011 14:06 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Jihočeši se bouří při pohledu na superkoncepci, místo D3 má být díra

Rozestavěný úsek dálnice D3 Tábor-Soběslav | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozestavěný úsek dálnice D3 Tábor-Soběslav | foto: www.rsd.cz

ČESKÉ BUDĚJOVICE/PRAHA Jihočeský hejtman Jiří Zimola si nedokáže představit, že by se nedostavila dálnice D3 z Českých Budějovic k rakouským hranicím. Nedostavěním by vznikla podivná mezera, neboť Rakušané se dušují, že svou část dálnice do roku 2015 určitě postaví.

"Osobně jsem ministru dopravy Bártovi zdůrazňoval, že bez tohoto propojení s Rakouskem si výstavbu dálničních sítí v Česku nedovedeme představit," řekl LN Zimola. Zájem Rakušanů o to, aby mohli řidiči jezdit z Lince do Českých Budějovic alespoň po rychlostní komunikaci, podle něj dokazuje, že tato stavba má velký mezinárodní význam.

"Není to jen jihočeská a hornorakouská záležitost," uvedl Zimola. Pokud by Rakušané a Češi propojili své plánované dálnice v jižních Čechách a Horních Rakousích, plánovaná dálnice D3 z Prahy do Českých Budějovic a dále do Rakouska by se mohla stát jednou z nejvýznamnějších dopravní komunikací v Evropě. Spojila by totiž sever Evropy s jihem.

                           Pro zvětšení klikněte na infografiku

Dálnice D3 z Prahy do Českých Budějovic

"Chceme jednat v této věci s českým ministerstvem dopravy, už hledáme vhodné termíny," řekl LN Thomas Brandstetter, mluvčí hornorakouského radního pro oblast dopravy Franze Hiesla. Horní Rakousy podle něj dálniční propojení s jižními Čechami považují za jednu ze svých hlavních dopravních priorit.

                

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!