Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 26 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Jihomoravští radní dál válčí proti RegioJet, Jančura podle nich lže

Radim Jančura. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radim Jančura. | foto: Lidové noviny

BRNO Jihomoravští radní dnes schválili odpověď Evropské komisi (EK), která se týká stížnosti na smlouvu s Českými drahami (ČD) na provoz regionálních vlaků. Vyjádření je odpovědí na žádost Bruselu, aby se kraj vyjádřil ke stížnosti firmy Student Agency na prodloužení smluvy s ČD na provoz regionálních vlaků do roku 2019.

Podle hejtmana Michala Haška (ČSSD) kraj dodal Evropké komisi takové argumenty, aby unijní orgán shledal stížnost jako nedůvodnou.

EK Česko tento rok kritizovala kvůli údajně chybné liberalizaci železniční dopravy. V červnu oznámila, že zažaluje Česko u evropské justice.

Všechny kraje uzavřely s ČD smlouvy bez výběrového řízení
Jihomoravský kraj prodloužil smlouvu s ČD na provoz regionálních vlaků o dalších pět let loni v prosinci. Alternativní nabídku pro celé území kraje tehdy jiný zájemce nepředložil. Vůbec všechny kraje uzavřely dlouhodobé smlouvy s Českými drahami bez výběrového řízení.

Firma Student Agency zaslala v květnu stížnost k EK. Způsob, jakým kraje postupovaly, byl podle firmy netransparentní a diskriminační. O provoz regionálních vlaků usilovala dceřiná firma Student Agency RegioJet.

Odpověď rady je prý obsáhlá, má 28 stran

"Rada kraje dnes schválila poměrně obsáhlou, osmadvacetistránkovou odpověď.

Dodáváme takové relevantní, právní a skutkové argumenty, aby Evropská komise shledala podnět společnosti RegioJet jako nedůvodný. Ve všem, co tvrdil pan Jančura, bohužel, lhal," uvedl dnes Hašek. Radim Jančura je majitelem Student Agency.

Regiojet Student agency vyrazil na koleje.

Komise se na kraj se žádostí o reakci obrátila prostřednictvím antimonopolního úřadu letos na podzim. Kraj v říjnu požádal Brusel o třicetidenní prodloužení lhůty, do níž má odpovědět, protože jde o právně složitou záležitost.

"Případ je na samotném počátku. V současné době mají kraje poskytnout základní vyjádření jako reakci na stížnost podanou firmou Student Agency. O případu budeme v Bruselu jednat patrně v listopadu," řekl agentuře v říjnu místopředseda antimonopolního úřadu Hynek Brom.

S liberalizací dopravy nebojujeme sami
"Filozofií společnosti RegioJet jsou kvalitní služby, které zákazník dostává díky férové soutěži. A k tomuto bohužel nedošlo. Naopak způsob udělení zakázky na provozování veřejné železniční dopravy nyní vystavil celou Českou republiku obrovskému riziku, kdy pokud Evropská komise nařídí vrácení dotací zpět do krajských či státního rozpočtu, může to znamenat až kolaps systému veřejné dopravy," reagoval dnes mluvčí Student Agency Aleš Ondrůj.

Česko není v 27členné unii osamoceno, co se problémů s liberalizací dopravy týče. Právní kroky kvůli špatnému převedení těchto pravidel, které měly země do svého práva začlenit již před řadou let, komise vedla začátkem léta proti celkem 13 státům bloku.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!