Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 4 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Jiří Šimáně je připraven odkoupit podíl CEFC v Travel Service

Jiří Šimáně (2015). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Šimáně (2015). | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Podnikatel Jiří Šimáně pozorně sleduje události v čínské společnosti CEFC. Zásadní jsou pro něj díky 49 procentnímu podílu CEFC v jeho Travel Service. Další postup a spolupráce s CEFC podle Šimáněho závisí na politice jejího nového vlastníka nebo spoluvlastníka. Prohlásil také, že je případně připraven čínský podíl v Travel Service odkoupit.

Jiří Šimáně,  zakladatel a spolumajitel finanční skupiny Unimex group a jedenáctý nejbohatší Čech s majetkem přes 11 miliard,  sledoval výsledky cesty hradního kancléře Vratislava Mynáře a prezidentova poradce Martina Nejedlého a šéfa evropského zastoupení CEFC Jaroslava Tvrdíka do Číny velice bedlivě. Řekl to v rozhovoru pro Deník.cz.

Jiří Šimáně (2015).
Jiří Šimáně (vlevo) se současným šéfem Slavie Jaroslavem Tvrdíkem. Kvůli...

Šimáněho investice

Travel Service na trhu působí od roku 1997. Je lídrem v charterové dopravě v ČR, na Slovensku, v Maďarsku a Polsku. Předloni firma Travel Service i se svými dceřinými společnostmi vykázala podle mezinárodních účetních standardů IFRS čistý konsolidovaný zisk 344 milionů korun a konsolidované tržby 17,1 miliardy korun.

Travel Service patří do skupiny Unimex Group, kterou vlastní podnikatelé Jiří Šimáně a Jaromír Šmejkal. Necelý poloviční podíl v dopravci drží čínská investiční společnost CEFC.

Ta do společnosti Travel Servise vstoupila v roce 2015 s podílem 49 procent.

V roce 2016 Jiří Šimáně spolu s CEFC zachránil pražskou Slavii, stal se prezidentem klubu a jejím spoluvlastníkem s podílem 40 procent. Z klubu nakonec odešel a svůj podíl prodal CEFC.

Jaroslav Tvrdík měl totiž v Číně zjistit aktuální dění v čínské společnosti CEFC, která drží 49 procent akcií v Travel Service. 

Z čela CEFC má odejít Jie Ťien-ming a do CEFC Europe má vstoupit významná čínská firma. Mynář také přijel s ujištěním, že záležitost neovlivní CEFC Europe a její byznys s českými firmami.

Jiří Šimáně s čerstvými informacemi nakládá opatrně a nechce spekulovat. Stojí si za tím, že smlouvou, kterou podepsal s CEFC si byl jistý. “Nevystavovali jsme se žádnému riziku a neměli jsme důvod pochybovat o tom, že CEFC má kontakty a finanční možnosti společnost posunout dál,” řekl Deníku.

Spekuluje se o tom, že podíl CEFC v Travel Service převezme jiná státní agentura, což je pro Šimáněho zásadní věc. Politiku nového vlastníka nebo spoluvlastníka CEFC si netroufá odhadovat. V případě, že nový vlastník ale bude chtít opustit český trh, je Šimáně připraven podíl CEFC v Travel Servise odkoupit.

Pro Deník doslova řekl: “Pokud to bude ta nejlepší z možností, které budou na stole, jsme připraveni podíly odkoupit. V situaci, kdy neznáte nového akcionáře a nemůžete dělat zásadní rozhodnutí, je to určitě řešení a my jsme na něj připraveni. Po dvaceti letech budování firmy vám nemůže být jedno, jak a v jakých rukou firma skončí.”

,

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...