31. prosince 2010 19:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Jízdné zdraží v novém roce na nebi i na zemi. Kvůli drahé naftě

Letiště Ruzyně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letiště Ruzyně. | foto: ČTK

PRAHA Lidé, kteří dojíždí za prací či studiem, si v příštím roce připlatí za cestování. Kvůli drahé naftě plánují autobusoví dopravci zvednout ceny jízdenek. A stejně tak i letecké společnosti.

Ceník jízdného bude přepisovat například společnost podnikatele Romana Jančury Student Agency, jež se řídila heslem levné cestování na úrovni.

"O tom, jak zdražíme, budeme jednat v lednu," říká podnikatel. "Řádově to bude o koruny, maximálně desetikoruny," upřesňuje. Pokud nyní například jízdenka z Prahy do Plzně vyjde na 95 korun, v příštím roce by se mohla zaokrouhlit na rovnou stokorunu.

Nahoru s cenami půjde třeba i společnost ČSAD Kladno. "Jízdné na území Středočeského kraje zvyšujeme od ledna o 20 procent," říká ředitel Ludomír Landa.

V Česku je stále dráž - infografika, pro zvětšení rozklikněte
V Česku je stále dráž (infografika)

Dražší lety z Německa
K revizi tarifů dopravci přistupují kvůli drahé naftě. Ceny pohonných hmot během prosince skočily strmě vzhůru. Za jediný měsíc zdražil benzin a nafta o korunu. Za benzin se platí nejvíc za posledních pět let, jeho cena přitom nebude stagnovat ani v příštím roce. Dopravci reagují i na zvýšení mýtného, které má od ledna narůst o 25 procent. A do třetice: kvůli neúrodě kaučuku se rekordně vyšplhaly ceny pneumatik. Kromě autobusových linek promítnou nepříznivé okolnosti do svých ceníků i dopravní firmy.

Kdo je zvyklý létat na dovolenou z německých letišť, bude se muset smířit s dražšími letenkami. Aerolinky začnou od ledna odvádět státu zvláštní ekologický poplatek za každý let z Německa. Letenky na kratší vzdálenosti budou o dvě stě korun dražší, u letů přes tři tisíce kilometrů bude šestisetkorunová přirážka. A o tisíc korun se prodraží zaoceánské lety.

Cestování vlakem - ilustrační foto.

Dražší MHD
Zdražovat hodlají i některé městské dopravní podniky. Nahoru půjdou například ceny MHD v okolí Prahy: zdraží jednotlivé lístky i předplatní kupony, a to až o dvacet procent. Městské spoje zdraží i Mladá Boleslav: jízdné chce dopravní podnik zvednout o třetinu. "Výrazně stouply mzdové náklady a nahoru šla cena nafty," vysvětluje jednatel tamního dopravního podniku Marek Džuvarovský. A dražší městské spoje budou i v Opavě – až o pět procent.

Rok 2010 v obrazech

A dražší taxi
Na sazby plánují kvůli dražší naftě sáhnout i taxikáři. Například na Břeclavsku je chtějí zvýšit o deset procent.

Ne všude však mohou taxikáři s cenami volně hýbat. Například v Praze je reguluje magistrát. "Cena paliva jde pořád nahoru, s cenami taxislužeb se ale už šest let nic neděje," zlobí se majitel společnosti AAA Radiotaxi Jiří Kvasnička. "Stálo by za zvážení, zda zvednutí ceny nepovolit," dodává. Přehodnocení cen žádají i brněnští taxikáři. České dráhy už s ceníkem zahýbaly v prosinci. Více například platí lidé, kteří využívají zpáteční slevy. Místo deseti procent ze základního tarifu mají nárok jen na pětiprocentní srážku. Během příštího roku už by ceny měly zůstat stejné, vlakový přepravce naopak naservíruje cestujícím místo zdražení akční slevy.

"Připravujeme akční nabídky. Dojde tedy k dočasnému či jednorázovému zlevnění některých cest," slibuje mluvčí podniku Petr Šťáhlavský. Už v lednu tak budou za levnější poplatek cestovat žáci vybraných škol: znamená to snazší organizaci poznávacích výletů.