1. prosince 2016 14:20 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

K mání jsou miliony nových dálničních známek. Kvůli padělání mění barvy

Dálniční kupony pro rok 2017. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dálniční kupony pro rok 2017. | foto: Ministerstvo dopravy ČR

PRAHA Ve čtvrtek začínají platit roční dálniční známky pro rok 2017. Ceny jsou stejné jako letos, tedy 1500 korun za roční, 440 za měsíční a desetidenní za 310. Novinkou je zrušení povinnosti mít dálniční známku na jedenácti úsecích dálnic v okolí větších měst. Letošní roční kupóny platí do konce ledna.

Dálniční kupóny je možno zakoupit ve všech provozovnách České pošty, na čerpacích stanicích, na hraničních přechodech a na jiných místech poskytujících služby pro motoristy. Řidiči by neměli nákup dálničních známek nechávat na poslední chvíli, tedy na konec ledna, kdy by mohly kvůli vysokému zájmu na některých distribučních místech kupony dojít.

Od 1. ledna příštího roku budou moci řidiči jezdit nově na jedenácti úsecích dálnic v celkové délce 100 km bez dálniční známky. Jde například o vjezdy do Prahy a část pražského okruhu, dálnici kolem Plzně, Ústí nad Labem, Olomouce, Prostějova nebo kolem Berouna.

Státní fond dopravní infrastruktury nechal vyrobit přes sedm milionů kusů dálničních kuponů, z toho více než 2,5 milionu ročních. Známky budou kvůli obavám z padělání vybaveny novými bezpečnostními prvky. Jedním z nich je dvousložková barva, která těmto ceninám umožní měnit barvu podle úhlu pohledu. Dále budou vybaveny novým barevnějším hologramem a dalšími bezpečnostními prvky.

Policie a Celní správa bude častěji ověřovat pravosti vylepených kupónů na vozidlech a jejich kontrolních ústřižků. V případě, že motorista vylepí na vozidle padělaný kupón, vystavuje se riziku pokuty za užívání zpoplatněných pozemních komunikací bez uhrazeného poplatku. Pokuta může být až pět tisíc korun v blokovém řízení, nebo až sto tisíc ve správním řízení.

Příklady falešných dálničních známek.
Dálniční známka pro rok 2016 - roční.
ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!