Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Kalousek: Tlaky odborářů by mohly přivést ČSA do konkursu

Miroslav Kalousek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Ministr financí Miroslav Kalousek odmítá nátlak odborové organizace pilotů CZALPA na vedení Českých aerolinií. Připustil zároveň, že tlak odborářů na mírnější restrukturalizaci by mohly přivést národního dopravce do konkursu.

"Pokud by odborářské tlaky vyvolaly ekonomicky neřešitelnou situaci, pak raději dám firmy do konkursu hned, než aby do něj padla neřízeně," řekl Kalousek Lidovým novinám.

CZALPA pohrozila, že piloti ČSA budou iniciovat protesty proti pokračujícímu propouštění, které povedou k opožďování letů. V srpnu by mohli přistoupit i ke stávce, uvedl prezident CZALPA Filip Gaspar.

Řekl, že piloti přistoupí k protestním akcím ihned poté, co bude předána první výpověď nad rámec restrukturalizačního plánu. Podle Gaspara mělo v letošním roce dojít k propuštění 50 pilotů, do konce roku jich prý však odejde kolem 70. Vedení ČSA tím prý podle Gaspara porušilo i vládou schválený restrukturalizační plán.

Na jedno letadlo 9,3 pilotů
České aerolinie trvají na tom, že postupují v souladu s restrukturalizačním plánem. "Postupujeme podle plánu, který od začátku hovoří o flotile 27 letadel, a že na jedno letadlo má připadat 9,3 pilotů," uvedla mluvčí ČSA Hana Hejsková.

Kalousek potvrdil, že restrukturalizace ČSA probíhá podle jeho instrukcí. "Management ČSA je pod tlakem akcionáře, tedy ministerstva financí, který trvá na takovém snižování nákladů, aby ochránil firmu před konkursem," řekl Kalousek. 

"Management nyní dělá všechny nezbytné kroky pro to, aby snižováním nákladů ochránil firmu před konkursem a zajistil existenci národního dopravce. Management postupuje tak, jak jsem mu zadal," dodal ministr.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!