4. března 2010 16:03 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Kamery budou postupně ve všech autobusech v Praze

Bezpečnostní kamera - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bezpečnostní kamera - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Švédská společnost Axis Communications vyhrála tendr na dodávku kamer do 620 nových autobusů, které pro pražský dopravní podnik v následujících letech vyrobí firma SOR Libchavy. Řidiči budou mít díky kamerovým systémům lepší přehled o dění v autobusech. Hodnota zakázky nebyla zveřejněna.

"Kamera byla navržena speciálně pro nasazení v autobusech v rámci prevence a snižování kriminality, graffiti a vandalismu, což jsou v tomto prostředí klíčové požadavky. V případě nehody nebo zločinu je k dispozici užitečný vysoce kvalitní videozáznam, který podpoří a urychlí proces vyšetřování," uvedl regionální manažer Axis Communications Edwin Roobol.

Mluvčí pražského dopravního podniku Ondřej Pečený dnes řekl, že kamery již delší dobu monitorují dění v některých pražských tramvajích a nyní fungují i ve zhruba stovce autobusů. Kamery přenášejí obraz zvnitřku autobusů a tramvají na monitory umístěné v kabině řidiče.

"Kamery se pomalu stávají standardem v MHD," podotkl Pečený. Podle něj při používání klasického zpětného zrcátka měli řidiči v přeplněných vozidlech MHD často komplikovaný výhled, což mohlo být riskantní například při zavírání dveří.

Obraz z kabiny tramvají či autobusů zatím podle Pečeného není nahráván a slouží pouze k získání okamžitého přehledu o situaci v části vozidla určené pro cestující.