Čtvrtek 9. července 2020svátek má Drahoslava 22 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Kamioňáci si připadají jako v kosmických lodích, chtějí univerzální mýto

Elektronické „viněty“ (na snímku) by vysílaly signál na dálnici do mýtných bran. Tak by bylo možné zjistit, zda má auto zaplacený poplatek a kolik je aut v daném okamžiku na dálnicích. Majitel by přesto měl být anonymní. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektronické „viněty“ (na snímku) by vysílaly signál na dálnici do mýtných bran. Tak by bylo možné zjistit, zda má auto zaplacený poplatek a kolik je aut v daném okamžiku na dálnicích. Majitel by přesto měl být anonymní. | foto: ČTK

PRAHA Nákladní silniční dopravci volají po zavedení jedné evropské univerzální mýtné jednotky. Nechtějí už používat velké množství elektronických krabiček, které musejí kvůli placení mýtného v řadě států vozit přilepené na předním skle.

Jejich snahu má podpořit jízda speciálního kamionu, který se na cestě z Bratislavy do Bruselu dnes zastavil v Praze. O spolupráci ve výběru mýtného už jednají některé evropské státy, společná jednotka pro cestu napříč Evropou je ale v nedohlednu.

"Je třeba sjednotit placení mýtného pod jednu střechu, to je základem naší akce," uvedl Ondrej Grendár, viceprezident slovenského sdružení dopravců Česmad Slovakia, které je hlavním organizátorem jízdy. Podle Grendára krabičky mimo jiné brání řidičům ve výhledu, situace se navíc zhoršuje tím, jak mýtné zavádí stále více států.

Na obsluhu povinných zařízení budete potřebovat vysokou školu

"Nebude to dlouho trvat a řidič si bude připadat jak v kabině kosmické lodi," přisadil si generální tajemník českého sdružení Česmad Bohemia Martin Špryňar. S nadsázkou dodal, že řidiči budou v krátké době potřebovat k obsluze všech povinných elektronických zařízení v kabině vysokou školu.

Kamiony.

Dopravci ale mají zřejmě zatím smůlu. Ačkoliv o takzvané interoperabilitě národních mýtných systémů hovoří i direktiva Evropské unie, zavedení jediné mýtné jednotky a placení jediné faktury za celou cestu napříč Evropou je v nedohlednu.

Mýtný roaming je ještě daleko

Podmínkou je mimo jiné vyrobení jednotky, která by fungovala v několika různých systémech, které jsou někde postaveny na mikrovlnné technologii, jinde využívají signál z družice. Za ještě větší oříšek se považuje nutnost dohody mezi státy na jakémsi mýtném roamingu.

"Jednoznačně jsme pro, ale nyní to není úkol číslo jedna. Nicméně s okolními státy o tom jednáme," řekl Karel Hanzelka z ministerstva dopravy.

Autodopravci, kamion

"Účastníme se již déle probíhajících bilaterálních jednání českého státu s Rakouskem o možném zavedení společné viněty a jedné faktury. Na podobné bázi probíhají jednání například mezi státy ve Skandinávii, nebo mezi Španělskem a Rakouskem," doplnil Karel Feix z firmy Kapsch, která provozuje český mýtný systém.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.