Středa 30. září 2020svátek má Jeroným, Ráchel 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Kandidát na ministra dopravy Prachař chce tendr na registr aut

Na registru vozidel se musí čekat. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na registru vozidel se musí čekat. | foto: Josef VostárekČTK

PRAHA Podle kandidáta hnutí ANO na ministra dopravy Antonína Prachaře je v resortu potřeba urychleně řešit zejména výběr nového provozovatele registru vozidel, což je problém, který úřad pod vedením současného ministra v demisi Zdeňka Žáka zanedbal. Revidovat by se podle něj měl i návrh na rozšíření kamionového mýtného na celou síť silnic prvních tříd.

"Budeme se velmi vážně zabývat parametry výběrového řízení, která vypsal ministr Žák v demisi," uvedl Prachař. Až bude nová vláda jmenována, bude se muset tímto problém zabývat jako prioritním, protože může mít negativní dopad na celou řadu lidí a vrátit proces registrace aut o rok zpět, uvedl.

Tendry na provozovatele centrálního registru vozidel a správu dopravních agend na ministerstvu vypsal úřad teprve na konci loňského listopadu. Už v březnu přitom končí smlouva se současnými poskytovateli - Telefónikou O2 a společností ICZ. Pokud z tendru do té doby nevzejde nový provozovatel, bude muset úřad prodloužit smlouvu s nynějšími, což zpravidla nebývá pro státní instituce výhodné.

Vybrat nového provozovatele za tři měsíce

Vybrat nového provozovatele by se mohlo během tří měsíců podařit, uvedl dříve Žák s tím, že úřad tak bude mít ještě měsíc k dobru pro případné komplikace. Podobný scénář by ale mohl fungovat pouze tehdy, pokud by se proti výsledkům výběrového řízení neodvolal některý z uchazečů, což je v posledních letech stále častější jev. Řešení takovýchto případů u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže pak trvá zpravidla měsíce.

ČTĚTE TAKÉ

Kromě problematiky registru vozidel se chce Prachař rovněž přednostně věnovat otázkám rozšiřování mýtného systému pro nákladní vozidla a autobusy. Rozšíření poplatků na celou síť silnic prvních tříd schválila vláda v demisi začátkem prosince s tím, že konečné slovo bude mít právě nastupující kabinet.

Prioritou by měl být ekonomický efekt, uvedl Prachař s tím, že mýtné výnosy z komunikací, o které se má síť zpoplatněných silnic rozšířit, musí být vyšší než náklady na provoz systému. Pokud by tomu bylo naopak, nemá smysl do takového v žádném případě vstupovat, dodal.

Prachař chce řešit i kvalitu dopravní sítě

Kromě těchto aktuálních otázek je podle Prachaře potřeba řešit i letitý problém s nedokončenou páteřní sítí komunikací a kvalitou dopravní sítě. V nákladní dopravě je podle něj potřeba podporovat intermodální dopravní systémy, kdy jsou celé kamiony nebo jen nákladní kontejnery po části trasy přepravovány po vodě nebo železnici.

Prachař, kterého na ministra dopravy navrhlo hnutí ANO, je v současnosti generálním ředitelem dopravní společnosti Omega Servis Holding specializující se na přepravu nebezpečných látek. V minulosti působil ve vrcholných orgánech Sdružení automobilových dopravců Česmad Bohemia. V letech 1995 až 1998 byl viceprezidentem sdružení pro dopravu na vlastní účet, v letech 2001 až 2004 členem předsednictva a předsedou komise pro přepravy nebezpečných věcí a v letech 2010 až 2011 viceprezidentem Česmadu pro nákladní dopravu. Působil rovněž jako poradce předsedy sněmovního podvýboru pro dopravu.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!