12. listopadu 2014 13:54 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Kandidát na ministra dopravy Ťok: adepty na šéfa silničářů už mám

Kandidát hnutí ANO na ministra dopravy Dan Ťok. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kandidát hnutí ANO na ministra dopravy Dan Ťok. | foto: ČTK

PRAHA Hlavním úkolem pro nového ministra dopravy bude vyřešit neutěšenou situaci na klíčovém úřadu - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Kandidát na ministra za hnutí ANO Dan Ťok má údajně několik vlastních kandidátů, jména ale uvést nechtěl.

Šest let vedl Ťok v Česku nadnárodní společnost Skanska - a této zkušenosti chce na ministerském postu využít. Jako šéf významné stavební firmy poznal státní investorskou organizaci ŘSD z druhé strany.

Ťok se označil za člověka schopného konsenzu, což považuje za svou hlavní přednost, kterou by chtěl přesvědčit premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) na čtvrtečním setkání, že bude vhodnou osobou na post ministra dopravy.

K TÉMATU:

Ťok rovněž od středy pozastavil výkon všech exekutivních funkcí ve Skansce.

„V okamžiku, kdy bych se stal ministrem dopravy, tak mým zaměstnavatelem bude stát, potažmo daňoví poplatníci, a pracuji pro ně,“ uvedl Ťok s tím, že veškeré kontakty s bývalými kolegy ze stavební firmy bylo nutné omezit.

Kandidát hnutí ANO na ministra dopravy Dan Ťok vystoupil 12. listopadu na...
Kandidát hnutí ANO na ministra dopravy Dan Ťok na tiskové konferenci v...
Kandidát hnutí ANO na ministra dopravy Dan Ťok.
Dan Ťok, ministr dopravy.

Skanska se v současnosti se státem pře o vady na zvlněné dálnici D47, kterou jako účastník sdružení vedeného společností Eurovia stavěla, nebo ve sporech o účtování takzvaných valorizací.

Kandidaturu Ťoka na post šéfa dopravy oznámil ve středu ráno ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš krátce poté, co oznámil rezignaci současný šéf resortu Antonín Prachař (ANO). Ten za důvod svého rozhodnutí uvedl negativní kampaň v médiích a útoky opozice v souvislosti s fungováním ŘSD.

Lidovky.cz