3. dubna 2016 15:32 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Karlovarskému letišti klesnul počet cestujících o 58 procent, Rusové létají méně

Letiště (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letiště (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

KARLOVY VARY Karlovarskému letišti loni klesl počet cestujících o téměř 58 procent. Pokles, i když už ne tak razantní, očekává letiště, které patří Karlovarskému kraji, i letos. Jde ale o nejhorší scénář, který se může ještě v průběhu roku zlepšit, pokud se podaří vyjednat zahájení nových linek, uvedl náměstek hejtmana Karlovarského kraje Jakub Pánik (ČSSD).

Ještě v roce 2013 letištěm prošlo přes 104.000 cestujících, loni to bylo jen 34.550. Karlovarský kraj a letiště v současné době jednají o zavedení linek do Ruska s nízkonákladovou společností Poběda, o lince do izraelského Tel Avivu a německého Düsseldorfu. „U ruské Pobědy očekávám ještě další jednání. Jejich prvotní požadavky byly pro nás nepřijatelné, ale je možné, že by nakonec k dohodě mohlo dojít. Není také vyloučeno, že by se ještě letos mohlo začít létat i do Düsseldorfu,“ řekl Pánik.

Rusové létají méně

Za výrazným poklesem počtu cestujících je snížení poptávky ruské klientely po cestách do České republiky, je to kvůli celkově zhoršené ekonomické situaci v Rusku, zejména pak kvůli propadu hodnoty rublu. Významně se na tomto výsledku rovněž podepsala částečná liberalizace provozu na lince mezi Moskvou a Prahou, kde od jara 2015 mohlo provozovat lety více dopravců, konkrétně po dvou z české i ruské strany, což vedlo k poklesu cen na linkách do Prahy.

Zájezdy do Turecka omezeny

Letiště předpokládá v letošním roce stagnaci provozních výkonů na úrovni předchozího roku. Pokles bude ještě v prvním čtvrtletí, protože před rokem letecká společnost Aeroflot ještě provozovala lety do Moskvy jednou týdně. Stejně tak již nelze počítat s výnosy z charterových letů v letním období do Antalye. Cestovní kanceláře letecké zájezdy do Turecka vzhledem k aktuální bezpečnostní situaci omezily a v případě zájezdů s odlety z Karlových Varů pro sezonu 2016 zcela zrušily.

Letiště loni skončilo ve ztrátě téměř deset milionů korun. Podobný výsledek očekává i v letošním roce.

ČTK

Pozemek k pronájmu
Pozemek k pronájmu

Javorová, Zeleneč, okres Praha-východ
10 000 Kč/měsíc