9. října 2018 6:00, aktualizováno  14:12 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Karlovo náměstí bude nejméně deset měsíců bez metra. Začíná výměna eskalátorů

Vstup do metra na Karlově náměstí se uzavřel. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vstup do metra na Karlově náměstí se uzavřel. | foto: IPR

PRAHA Vstup do metra na Karlově náměstí v Praze se od úterního dopoledne uzavřel. Cestující budou muset nejméně deset měsíců využívat 400 metrů vzdálený vstup na Palackém náměstí. Funkce podchodu pod křižovatkou ulic Resslova – Ječná – Karlovo náměstí bude částečně zachována. Za uzavření může modernizace eskalátorů a další opravy. Rekonstrukce by měla stát 225 milionů korun.

„Modernizace se týká zejména pohyblivých schodů, dále pak osvětlení služebních prostor, rozvaděčů, zásuvkových vývodů napájených z rozvaděčů osvětlení, sdělovacích zařízení a stavebních úprav. V rámci stavebních úprav se hlavně počítá se sanací průsaků, částečnou rekonstrukcí podhledů, obkladů stěn a dlažeb,“ uvedl Tomáš Kaas, investiční ředitel a člen představenstva DPP.

Mapa k uzavření vstupu do metra - Karlovo náměstí.

V prvních dnech po uzavření vstupu z Karlova náměstí budou cestujícím vždy od 7 do 19 hodin radit informátoři v reflexních vestách. Kvůli opravě dopravní podnik také pro autobusovou linku číslo 148 zřídí zastávku v ulici Na Moráni před křižovatkou s Dittrichovou ulicí. 

Rekonstrukce potrvá dlouho kvůli své složitosti a pauzám

„Nejedná se o prostou výměnu eskalátorů, ale komplexní a velmi složitou rekonstrukci celého eskalátorového tunelu, částečnou opravu vestibulu a podchodů vybavené novými prvky silnoproudu a slaboproudu zajišťující výrazně větší bezpečnost pro cestující a nižší energetickou náročnost,“ řekla pro Lidovky.cz mluvčí DPP Aneta Řehková.

Nejprve u vstupu na Karlově náměstí dojde k postupné demontáži stávajících eskalátorů. Následovat budou sanační práce eskalátorového tunelu a prostory tak budou připraveny pro montáž nových eskalátorů. Právě tyto přípravné práce mají být časově náročné kvůli technologickým pauzám, které mají zajistit zrání nosných betonových konstrukcí. Teprve poté se začnou skládat jednotlivé moduly eskalátorů. Na závěr nový vstup do metra čekají zkoušky se zátěží a revize ještě před ostrým spuštěním.

Na trase metra B byly letos ukončeny už dvě velké rekonstrukce. Od 1. září se otevřel vstup i výstup ze stanice metra Náměstí Republiky směrem do oblasti náměstí Republiky. Rekonstrukce začala 2. ledna letošního roku. Celkové náklady dosáhly zhruba 241 milionů korun. Ještě předtím se přibližně na osm měsíců uzavřel vstup do metra Anděl. Jeho znovuotevření na začátku června však provázely problémy. Jeden ze tří nových eskalátorů po měsíci fungování kvůli závadě několik dnů stál.

pkPatrik Kozlík

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz