Úterý 14. července 2020svátek má Karolína 25 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Kde jsou ráje 'šotoušů'? Jak se dá hodiny zírat na odjezdy vlaků

Záběr pražského Hlavního nádraží očima kamery TV Playtvák. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záběr pražského Hlavního nádraží očima kamery TV Playtvák. | foto: Reprofoto Playtvák

PRAHA Jede pendolino! ozve se z druhé části kanceláře. Má deset minut zpoždění, ozve se z jiné židle v místnosti. V Česku je až překvapivé množství lidí, kteří milují vlaky, znají zpaměti jízdní řády, typy souprav a přesně pro ně jsou rájem stránky, kde můžou svou lásku sledovat online.

Už tři roky provozuje správce železniční sítě SŽDC nenápadnou stránku s modrým podkladem a názvem Informační tabule. Abecedně srovnané tam jsou stovky nádraží a zastávek v Česku.

Stačí si kliknout třeba na Špičák, a člověk jako by rázem stál před informační tabulí na tomto šumavském nádražíčku u jednoho z nejdelších tunelů v Česku. V 15.47 odtud jede osobní vlak ve směru na Plzeň, který staví v Nýrsku, Klatovech i Přešticích. Zpoždění nemá.

Aplikace SŽDC zahrnuje stovky českých stanic a nádraží.

Tento web je velmi praktický také pro lidi, kteří ve vlaku nehledají romantiku, ale přibíhají z výletu k nejbližšímu nádraží a v mobilu si můžou snadno dohledat, jaké vlaky a kam se ze zastávky v nejbližší době rozjedou.

Obrazově živější je aktuální novinka internetové televize Playtvák, která na budově přímo proti pražskému Hlavnímu nádraží umístila kameru. Nehýbá se, ale v klidném duchu snímá odjezdy, příjezdy, drezíny i neukázněné cestující přebíhající přes koleje.

Railjety, pendolina, city elefanty a další vlaky pak můžou nadšenci najít i na příjezdové a odjezdové tabuli, aby měli jasno v tom, kam viděný vlak míří. Jde o další kapitolu stále populárnější formy slow-tv, kdy lidé sledují například dění u ptačího krmítka nebo pražské ulice z korby mazací tramvaje.

Anketa

Baví vás podobné stránky?

Ano. 1046
Ne. 126
Nevím. 28

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...