8. dubna 2013 7:30 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

MAPA VÝMOLŮ: Podívejte se, kde si po zimě zničíte auto

Čtveřice nejhorších výmolů v ČR | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čtveřice nejhorších výmolů v ČR | foto: Lidovky.cz

PRAHA MAPA UVNITŘ Bylo to na konci února, když se na pražské Jižní spojce, v ­blízkosti lanového mostu, objevil obří výmol. Takřka půldruhého metru dlouhá a třináct centimetrů hluboká díra zvládla během několika málo chvil poškodit desítky aut. V místě prohlubně je povolená rychlost 80 kilometrů v hodině. Vyhnout se „jámě“ tak předpokládalo nebezpečný úhybný manévr. Škody na vozidlech se šplhají do desítek tisíc korun.

Pražský příklad jen ilustruje, jak výrazně se letošní zima podepsala na stavu českých vozovek. Po intenzivních mrazech jsou plné nesčetných trhlin a výtluků. „Náklady na opravu vozovek po zimě bezesporu atakují horizont miliardy korun,“ připustil už v minulém týdnu šéf Ředitelství silnic a­dálnic David Čermák v pořadu Interview ČT24.

Při shánění potřebné sumy peněz má na své straně ministerstvo dopravy. „Je to pro nás přednostní úkol, abychom vrátili silnice co nejdříve do odpovídajícího stavu,“ připouští ministr dopravy Zbyněk Stanjura (ODS).

Pomocnou ruku přitom nabízejí i policejní dopravní inženýři. „Chci, aby se více zaměřili na to, zda na nehodu nemohly mít vliv špatný stav či neúplné značení na vozovce. Tuto základní vybavenost silnic je třeba hlídat, veškeré nedostatky po zimě budeme samozřejmě hlásit,“ tvrdí šéf dopravní policie Tomáš Lerch. Kromě úředníků se však do boje s­„nečekanými propastmi“ na silnici pustili i sami řidiči.

Na webovém projektu vymoly.cz se navzájem varují před místy po celé republice, kde je složité se dírám vyhnout. Údaje od uživatelů míří přímo k­ silničářům. I díky tomuto tlaku tak třeba už zmizel, přesněji řečeno byl opraven původně vítěz žebříčku o nejhorší výmol – na silnici u­ Netvořic v okrese Benešov.

Na zaznamenání výmolu řidiči už nepotřebují nahrávat fotografie z fotoaparátu, nebo mobilního telefonu do počítače. Server totiž vytvořil také mobilní aplikaci pro telefony s operačními systémy iOS a Android. Prostřednictvím aplikace se na server nahrají kompletní údaje o výmolu jeho podoba, hloubka a díky zaměření systémem GPS také přesná poloha.

TOP 5 NEJHORŠÍCH VÝMOLŮ:

1) Netvořice, silnice Nadvězí (již opraveno)

2) Okřešice, silnice Okřešice

3) Svatoslav, Silnice č. 35110

4) Ústí nad Labem, silnice Brandtova

5) Králíky, silnice Mlýnický Dvůr

Výtluky u Netvořic (okres Benešov) před opravou

Výtluky u Netvořic (okres Benešov) před opravou

Silnice u Okřešic, okres Třebíč

Silnice u Okřešic, okres Třebíč

Svatoslav, okres Třebíč

Svatoslav, okres Třebíč

Výtluk v Ústí nad Labem

Výtluk v Ústí nad Labem

Okres Ústí nad Orlicí, Králíky, silnice Mlýnický Dvůr

Okres Ústí nad Orlicí, Králíky, silnice Mlýnický Dvůr

Co dělali silničáři v létě?

Práce cestářů, na kterou čeští řidiči často nadávají, si autoři serveru cení. "Věříme, že projekt Výmoly může být v konečném důsledku užitečným prostředkem k lepší komunikaci mezi motoristy a silničáři," vysvětlují autoři na webových stránkách projektu.

CO POSKYTUJÍ VÝMOLY.CZ:

  • celoroční databázi aktuálních kritických míst na českých silnicích,
  • informace o kritických úsecích, které jsou automaticky předávány správcům silnic,
  • fotogalerie a videa konkrétních nebezpečných úseků na silnicích s možností hodnotit je a aktualizovat jejich změněný stav,
  • informace rizicích a škodách způsobovaných stavem vozovek,
  • tipy a rady jak postupovat a na koho se obrátit v případě poškození vozidla,

Podle jednoho z autorů webu Petra Čaníka je hodnocení výmolů ihned po zimě nefér a za stavem silnic stojí především liknavost úřadů. Čaník vidí jako hlavní ambici projektu především zrychlení a zefektivnění komunikace mezi řidiči a cestáři. A to k oboustranné spokojenosti.

khuKarel Hrubeš

Najdete na Lidovky.cz