Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 2 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Kdo bude 'generál' dopravního podniku? Ve hře je manžel moderátorky Witowské

Petr Witowski na archivním snímku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Witowski na archivním snímku. | foto: MAFRA

PRAHA Lídři nové pražské koalice řeší, kdo bude „generálem“ v největší městské firmě. Nejčastěji se v souvislosti s dopravním podnikem mluví o bankéři Petru Witowském. Jde o manžela známé moderátorky České televize Světlany Witowské.

Více než dva roky řídí Martin Gillar pražský dopravní podnik, ale jeho další setrvání je nejisté. Za šéfa firmy, kterou hlavní město bude příští rok dotovat částkou více než 13 miliard, si jej vybrali lidé spjatí s hnutím ANO, které už po letošních komunálních volbách v Praze nevládne.

A funkce „generála“, jak se jí v dopravním podniku vždy říkalo, s politickou podporou úzce souvisí.

Důležité slovo při výběru šéfa má hnutí Praha sobě, které má v novém vedení města radního pro dopravu Adama Scheinherra. Podle několika na sobě nezávislých zdrojů je jeho favoritem bankéř Petr Witowski.

Muž, který mimo jiné 12 let působil v České spořitelně a do prosince loňského roku byl členem představenstva banky Creditas. Od té doby je na volné noze, pracuje mimo jiné jako konzultant. Je manželem známé televizní moderátorky Světlany Witowské.

Šéf pražského dopravního podniku Martin Gillar.

Současný šéf pražského dopravního podniku Martin Gillar.

„Je to spekulace,“ řekl v souvislosti s jeho jménem dopravní radní Scheinherr. Konkrétní nebyl ani lídr hnutí Jan Čižinský. „O obsazení budeme jednat.“

Ani Witowski nebyl příliš sdílný. „Obraťte se, prosím, v této záležitosti na magistrát,“ napsal LN. Podle některých informací na jeho jméně není v koalici, kde figurují ještě Spojené síly pro Prahu a Piráti, zatím zřejmá shoda.

Hledání pokračuje, jednání jsou v plném proudu. Není divu, jde o jednu z nejsledovanějších manažerských pozic v hlavním městě. Bohatě dotovaný dopravní podnik zaměstnává na 11 tisíc lidí a provozuje linky metra, tramvají a autobusů.

Zároveň připravuje miliardové projekty budoucích tras – například metro D, které má propojit jih metropole s jejím centrem. Letos vydá na investice 6,8 miliardy korun, z větší části na obnovu vozového parku autobusů a tramvají.

Moderátorka Světlana Witowská vede diskusi mezi prezidentskými kandidáty.
Připravená již je i moderátorka prezidentské debaty Světlava Witowská.

Faktem je, že rada města učinila první krok, který změny v managementu dopravního podniku umožňuje. V úterý převolila dozorčí radu, která má následně právo hlasovat o nových členech představenstva. „V novém složení se sejde nejpozději 19. prosince a tam tyto věci budeme řešit,“ řekl LN Petr Hlubuček (Spojené síly pro Prahu), náměstek primátora a člen dozorčí rady.

Může zůstat i Gillar

Jména, o nichž se hovoří v souvislosti s možným angažmá v čele dopravního podniku, komentovat nechtěl.

Nevyloučil ani možnost setrvání současného šéfa Gillara. „Vyjednává se, ale městských firem je velké množství a nikdo je nechce destabilizovat tím, že okamžitě změníme všechny orgány. Je potřeba měnit s rozvahou,“ dodal Hlubuček s tím, že nepůjde o rychlou a zbrklou akci.

Martin Gillar v nedávném rozhovoru pro LN připustil, že s jednáními o svém dalším setrvání počítá.

„Byla by hloupost říkat, že to nevnímám. Já i celé představenstvo máme vůli pokračovat dál, ale uvědomujeme si, že když přijde nový akcionář, chce svůj management. Zůstaneme profesionály, otevřeně sdělíme veškeré detaily řízení firmy,“ uvedl v polovině listopadu.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky
Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky

Mnoho drogerií nabízí hodně výhod, ale žádná jako ROSSMANN. Pro maminky je zde speciální program Rossmánek, díky kterému získáte výhodné slevy,...