24. června 2011 20:02 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Kdo může za odstupné 10 milionů? Exšéfové ČD se přou

České dráhy (Ilustrační foto.) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České dráhy (Ilustrační foto.) | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

PRAHA České dráhy prohrály u soudu spor s bývalým náměstkem pro personální záležitosti Milanem Ruttnerem o vyplacení desetimilionového odstupného. Ruttner měl odchodné zaručeno smlouvou, kterou podepsal současný generální ředitel ČD Petr Žaluda.

Verdikt soudu není pravomocný, dráhy se odvolaly. České dráhy ve sporu argumentují tím, že odchodné je v rozporu s dobrými mravy, neboť náměstek odešel ze své pozice dobrovolně. Ruttner na svůj post rezignoval v květnu 2009 a u Českých drah působil téměř na den přesně rok.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle mluvčího ČD Petra Šťáhlavského Žaluda, který smlouvu podepsal, převzal staré smlouvy po bývalém managementu. Když zjistil, co v nich je, začal je měnit, ale až poté, co je některým lidem podepsal. "Teprve stávající management zásadním způsobem omezil některé manažerské výhody," řekl mluvčí.

Žádné odstupné neměl, tvrdí Bazala
Bývalý generální ředitel ČD Milan Bazala se však proti tvrzení Českých drah ohradil. Konkurenční doložky měli prý za jeho vedení firmy jen generální ředitel drah a jeho náměstci, kteří byli zároveň členy představenstva společnosti.

Mezi tyto pozice funkce personálního ředitele nepatřila. Upozornil také, že náměstci generálního ředitele měli mzdu zhruba 300.000 Kč, nedostávali žádné další bonusy a odstupné se vyplácelo jen do výše osmi platů.

"Tento stav trval až do 31. ledna 2008, kdy jsem skončil ve funkci generálního ředitele ČD a odešel řídit dceřinou společnost ČD Cargo," podotkl Bazala.

Bývalý generální ředitel ČD tvrdí, že počet měsíců odstupného zvýšil a bonusy zavedl jeho nástupce ve funkci Petr Žaluda. "Pro Milana Ruttnera byla novým managementem pod vedením Petra Žaludy zřízená k 1. květnu 2008 nová funkce náměstka pro personalistiku, Petr Žaluda s ním také podepsal smlouvu, na jejíž přípravu měl tři měsíce," uvedl Bazala.

Fejk kvůli platu odešel
Odměňování v Českých drahách se dostalo do centra pozornosti poté, co vyšlo najevo, že Petr Fejk měl ve funkci ombudsmana drah plat čtvrt milionu korun měsíčně a má nárok na tzv. "zlatý padák" ve výši dvou milionů korun.

Dráhy tvrdí, že už všechny smlouvy předělaly. Zkontrolovat to po nich chce ještě ministerstvo dopravy. Dozorčí rada ČD minulý týden schválila založení tříčlenného bezplatného výboru pro odměňování, který bude řešit systém odměňování členů představenstva a manažerů Českých drah.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!