Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 13 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Praha rozdá další desítky milionů za Blanku. Chystá zakázky na svícení i bludné proudy

Tunelový komplex Blanka po dokončení stavební části v září 2014. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tunelový komplex Blanka po dokončení stavební části v září 2014. | foto: MAFRA - Michal Šula

PRAHA Správa pražského tunelu Blanka skýtá možnost vydělat si desítky milionů ročně. Hlavní město rozdělí důležité servisní služby do šesti různých tendrů, v nich budou moci soutěžit firmy specializující se na práce od IT technologií až po úklid. Soutěže už město připravuje.

Současná situace není pro Prahu ideální: o tunel Blanka se stará firma ČKD Praha DIZ, s níž se hlavní město soudí o 780 milionů korun. Spor se týká plateb za stavbu technologické části komplexu, tedy například instalaci kabelů pro vedení elektřiny.

Zároveň ČKD zajišťuje v podstatě celou správu klíčové dopravní stavby. Tento systém, fungující v rámci zkušebního provozu Blanky, se ale v budoucnu změní. Jednotlivé činnosti se podle informací serveru Lidovky.cz rozdělí do šesti hlavních okruhů, čemuž odpovídá i počet připravovaných výběrových řízení.

„Neměli bychom mít jen jednoho dodavatele. Někdo má stroje na proplachování kanálků, další firma umí udržovat světla a podobně. Není to umělé dělení zakázky, potřebujeme tolik různorodých technologií, že je tento způsob výběru na místě,“ hájí strategii města pražský radní pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD).

Podle něj se provozní náklady komplexu Blanka – sestávajícího z Brusnického, Dejvického a Bubenečského tunelu – pohybují v řádu desítek milionů korun ročně. O ně se firmy podělí.

ZAKÁZKY PRO BLANKU

  • Provoz a údržba technologického vybavení tunelu společně s čištěním a kontrolou stavebně technické části tunelu
  • Čištění dopravního prostoru tunelu.
  • Měření bludných proudů
  • Geotechnický monitoring tunelu
  • Požární bezpečnost a BOZP
  • Řídicí systém a software

Obsahem dokumentace bude způsob provedení, četnost a rozsah jednotlivých činností periodické údržby, kontrol a měření při běžném provozu tunelu.

Zdroj: TSK

Velmi důležitá bude například zakázka na údržbu a provoz technologií. Tedy třeba servisu světelné signalizace a jejího napájení. Péče by se měla týkat logicky i pověstných kabelů, jejichž poškození vodou o mnoho měsíců zpozdilo otevření dopravní stavby. Řidiči jí můžou projíždět až od září loňského roku.

Vítězná firma (či sdružení) z tohoto tendru bude zajišťovat také čištění technologických prostor. Úklid dopravní části, kterou se prohánějí auta, bude zase předmětem jiné soutěže. Další z celkem šesti zakázek se pak budou týkat správy řídicího systému či měření takzvaných bludných elektrických proudů.

Na soutěžích už pracuje Technická správa komunikací (TSK) spadající pod hlavní město. V současné době zpracovává zadávací dokumentaci.

„Požádali jsme Odbor strategických investic magistrátu o předání dokladů a dokumentace komplexu Blanka (tunely Brusnický, Dejvický a Bubenečský), bez nichž nelze dokumentaci pro výběrová řízení k níže uvedeným veřejným zakázkám dokončit,“ popsala mluvčí TSK Barbora Lišková.

Pohled na spuštění provozu tunelu Blanka
Při cvičení spolupracovaly všechny záchranné složky.

Kdy bude příprava uzavřená a kdy dojde k vyhlášení tendrů, ale mluvčí správců pražských komunikací zatím odhadovat nechce. „Přesný termín předání nebyl stanoven, ale předpokládáme, že to bude co nejdříve,“ uvedla Lišková. Stejnou oficiální odpověď nabídl i pražský magistrát – nikdo nechce říct ani to, zda půjde o řád týdnů či měsíců.

Zajímavou otázkou také je, zda se o některou ze servisních zakázek pro Blanku bude ucházet i současný správce ČKD Praha DIZ. Vzhledem k výše zmíněným napjatým vztahům s hlavním městem by šlo o velmi pikantní záležitost.

Mluvčí společnosti Jan Rachota však případný zájem ČKD odmítl komentovat.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!