Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Klíčová část obchvatu Prahy má mít ‚ekorazítko‘ letos. Stavět se má za dva roky

Pražský okruh. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražský okruh. Ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Ekologický posudek EIA pro novou část silničního obchvatu Prahy mezi Běchovicemi a dálnicí D1 má být hotový letos. S výkupem pozemků pomůže Středočeský kraj, náklady bude platit Státní fond dopravní infrastruktury. Hejtmanství tak chce urychlit přípravu stavby.

Loni byla část okruhu číslo 511 vyřazena ze seznamu jedenácti prioritních staveb, které by měly získat posouzení EIA ve zrychleném řízení, proto musí požádat o nový posudek.

Středočeská krajská rada ve čtvrtek řešila přípravu této zásadní dopravní stavby, kterou chystá Ředitelství silnic a dálnic.

„Stavbu dálničního okruhu 511 Běchovice - D1 a navazující stavby přeložky I/12 Běchovice - Úvaly považujeme za zcela prioritní, neboť obě stavby po svém dokončení umožní převést tranzitní dopravu mimo dopravně dlouhodobě přetížené a kapacitně zcela nevyhovující silnice druhých a třetích tříd v oblasti Říčan, Průhonic a Úval u Prahy,“ uvedla hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Po dokončení okruhu se na malých silnicích zklidní doprava, což přispěje ke snížení hluku, zlepšení životního prostředí a zvýšení bezpečnosti. Kraj chce proto s ŘSD více spolupracovat a pomoci na území všech středočeských obcí, jejichž územím okruh povede.

„Jedinou podmínkou z naší strany je, že bude hrazena výhradně z finančních prostředků SFDI a to včetně výkupu pozemků,“ doplnil radní pro oblast dopravy František Petrtýl (ANO).

Úsek 511 měří přes dvanáct kilometrů a jsou na něm plánovány čtyři mimoúrovňové křižovatky. Součástí stavby, která propojí dálnice D+ a D11, jsou dva tunely. Pokud nenastanou komplikace, mohla by stavba začít v roce 2019 a potrvá do roku 2022. Cena je odhadována na osm milard korun bez DPH. Navazující přeložka Běchovice - Úvaly by se měla dělat zhruba ve stejném termínu.

Kde se budou opravovat dálnice v roce 2017?
Plánovaná oprava dálnice D1.
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!