4. prosince 2015 17:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Koalice proti Uberu. Číňané, Indové a Američané spojili své taxi aplikace

Logo taxi služby Uber | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo taxi služby Uber | foto: Shutterstock

SAN FRANCISCO/PRAHA Rychlá globální expanze taxikářské aplikace Uber dala vzniknout zajímavému spojenectví. Čtyři konkurenti z USA a Asie propojí své platformy, aby jejich zákazníci nemuseli na cestách utíkat ke konkurenci.

Kalifornský startup Uber proslulý svými černými limuzínami, které si už více než rok lze skrz mobilní aplikaci přivolat i v Praze, má na lokálních trzích mnoho konkurentů. V celosvětovém měřítku se mu ale žádná podobná firma rovnat nemůže. To se teď možná změní.

Největší konkurent Uberu na americkém trhu Lyft se totiž spojil s čínskou firmou Didi Kuaidi, indickou Ola a GrabTaxi, operující v jihovýchodní Asii.

V prvním čtvrtletí příštího roku by si tak zákazník jedné z těchto služeb měl moci objednat odvoz prostřednictvím své domácí aplikace, bez ohledu na to, kde se nachází.

„Je to výhra pro diverzitu a oživení globálního trhu,“ uvedl Čcheng Wej, šéf Didi Kuaidi.

Podle společného prohlášení přinese spojení uživatelům snadné mezinárodní cestování a firmám samotným možnost zlepšovat služby. Sdílet budou technologie, znalosti místního trhu i obchodní zdroje.

Vyloučeno není ani rozšíření koalice o další velké trhy. Evropa má tu nevýhodu, že je roztříštěná a většina potenciálních partnerů působí jen lokálně.

V úvahu by tak přicházely největší země jako Velká Británie či Francie.

Investice do expanze

Oznámení přichází v době, kdy agentura Bloomberg informuje o tom, že Uber rozjíždí další kolo financování, ve kterém by rád vybral přes dvě miliardy dolarů. Celková hodnota firmy by se tak během tří let provozu vyšplhala už na 62,5 miliardy dolarů.

Startup ze San Francisca v současnosti investuje nemalé prostředky do mezinárodní expanze. Zaměřuje se přitom na Asii a zejména Čínu.

Taxi - Iustrační foto

Jak napsal v červnovém dopisu investorům zakladatel Uberu Travis Kalanick, tato země by ještě do konce roku mohla předběhnout domácí USA a stát se pro firmu největším trhem.

Konkurence je v tomto ohledu řádově slabší. Didi Kuaidi je zatím oceňována na tři miliardy. Lyft letos na podzim získal investice 500 milionů, což z americké dvojky činí společnost s hodnotou čtyři miliardy dolarů.

Ola, která těží z neutěšeného stavu indické veřejné dopravy, roste nejlépe. V březnu koupila konkurenční TaxiForSure. Spojenectví jí ale přijde vhod, protože Uber plánuje v Indii investovat miliardu dolarů.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!