Sobota 27. února 2021svátek má Alexandr 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Koalice proti Uberu. Číňané, Indové a Američané spojili své taxi aplikace

Logo taxi služby Uber | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo taxi služby Uber | foto: Shutterstock

SAN FRANCISCO/PRAHA Rychlá globální expanze taxikářské aplikace Uber dala vzniknout zajímavému spojenectví. Čtyři konkurenti z USA a Asie propojí své platformy, aby jejich zákazníci nemuseli na cestách utíkat ke konkurenci.

Kalifornský startup Uber proslulý svými černými limuzínami, které si už více než rok lze skrz mobilní aplikaci přivolat i v Praze, má na lokálních trzích mnoho konkurentů. V celosvětovém měřítku se mu ale žádná podobná firma rovnat nemůže. To se teď možná změní.

Největší konkurent Uberu na americkém trhu Lyft se totiž spojil s čínskou firmou Didi Kuaidi, indickou Ola a GrabTaxi, operující v jihovýchodní Asii.

V prvním čtvrtletí příštího roku by si tak zákazník jedné z těchto služeb měl moci objednat odvoz prostřednictvím své domácí aplikace, bez ohledu na to, kde se nachází.

„Je to výhra pro diverzitu a oživení globálního trhu,“ uvedl Čcheng Wej, šéf Didi Kuaidi.

Podle společného prohlášení přinese spojení uživatelům snadné mezinárodní cestování a firmám samotným možnost zlepšovat služby. Sdílet budou technologie, znalosti místního trhu i obchodní zdroje.

Vyloučeno není ani rozšíření koalice o další velké trhy. Evropa má tu nevýhodu, že je roztříštěná a většina potenciálních partnerů působí jen lokálně.

V úvahu by tak přicházely největší země jako Velká Británie či Francie.

Investice do expanze

Oznámení přichází v době, kdy agentura Bloomberg informuje o tom, že Uber rozjíždí další kolo financování, ve kterém by rád vybral přes dvě miliardy dolarů. Celková hodnota firmy by se tak během tří let provozu vyšplhala už na 62,5 miliardy dolarů.

Startup ze San Francisca v současnosti investuje nemalé prostředky do mezinárodní expanze. Zaměřuje se přitom na Asii a zejména Čínu.

Taxi - Iustrační foto

Jak napsal v červnovém dopisu investorům zakladatel Uberu Travis Kalanick, tato země by ještě do konce roku mohla předběhnout domácí USA a stát se pro firmu největším trhem.

Konkurence je v tomto ohledu řádově slabší. Didi Kuaidi je zatím oceňována na tři miliardy. Lyft letos na podzim získal investice 500 milionů, což z americké dvojky činí společnost s hodnotou čtyři miliardy dolarů.

Ola, která těží z neutěšeného stavu indické veřejné dopravy, roste nejlépe. V březnu koupila konkurenční TaxiForSure. Spojenectví jí ale přijde vhod, protože Uber plánuje v Indii investovat miliardu dolarů.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!